Az elmúlt évek során egyre többször hallhattunk bolygónk hanyatló állapotáról, és a klímaváltozás szó is gyakrabban hangzik el mostanában, mint valaha. Mindez nem véletlen, hiszen egyre gyarapodó társadalmunk egyre több fogyasztással is jár, és a Föld hamarosa nem lesz képes eleget tenni az emberek igényeinek. A legtöbben sajnos azt várják, hogy a politikusok és komolyabb hatalommal rendelkező szervezetek tegyenek valamit környezetünkért, de ha ez valaha is szándékukban állt volna, most nem tartanánk itt. Persze mi magunk is hibásak vagyunk valamilyen szinten, és sokat tehetünk azért, hogy némileg csökkentsük otthonunk pusztulását – ugyanis nincs még egy belőle. Íme néhány tipp ahhoz, hogy mit tehetsz már ma a klímaváltozás ellen!
Próbálj kevesebb húst fogyasztani
Habár az állattenyésztésből származó üvegházhatású gázok kibocsátásának arányát általában 14,4-18 százalék közé becslik, a Worldwatch Institute számos hibára lelt ezekben a számításokban, és elmondásuk szerint a valódi értékek 51% körül mozognak. Ez azt jelenti, hogy ha leállna a tömegközlekedés, a kereskedelem, és a legtöbb ipari ágazat, akkor is csupán a probléma fele tűnne el. Sokan persze nehezen adnák fel teljes mértékben a hús- és tejtermékek fogyasztását, de ha már a heti bevitelt csökkented, azzal is sokat tehetsz a környezetért.
Válaszd az organikus termékeket
Az organikus élelmiszerek előnye sokak szerint, hogy nem kezelik őket semmilyen kérdéses jellegű vegyi anyagokkal. Sok műtrágyát például olajfinomítások során létrejövő melléktermékekből állítanak elő, így ha kezelt termékeket vásárolsz, azzal bizonyos értelemben az olajvállalatokat támogatod. Sok haszonnövényt továbbá túltrágyáznak a mezőgazdaságban, és az ebből visszamaradó plusz nitrogén az atmoszférában köt ki nitrogén-oxid formájában, ami egy közel 300-szor erősebb üvegházhatású gáz, mint a széndioxid.
Vásárolj helyi termékeket
Itt nem feltétlenül a helyi üzletek kínálatáról, hanem a helyileg termelt és előállított termékekről és élelmiszerekről van szó. Az ilyen termékek nemzetközi szállítása rengeteg üvegházhatású gázt enged az atmoszférába.
Ne használd feleslegesen a klímát
A lakossági energiafogyasztás egyik legnagyobb forrása a klímaszabályozás – a fűtés és a hűtés. Használjuk otthon, az autóban munkába menet, és persze a munkahelyen is. Természetesen nem azt javasoljuk, hogy fagyos téli időben ne fűtsünk otthon, de egész évben mindig pontosan 23 foknak kell lennie minden élettérben, ahol 10 percnél többet töltünk el? Próbáld a klímaszabályozást csak az extrém időjárásban alkalmazni, amikor tényleg szükség van rá. A következő oldalon folytatom!