Ahogy a legtöbben igyekeznek környezettudatosan élni, egyre többen komposztálják el természetes hulladékaikat. Amennyiben egy ideje már Te is így teszel, valószínűleg rengeteg elemet tartalmaz már a listád, miket dobhatsz komposztodra. Nézzünk tehát most 5 dolgot, amiről meglepő, de igen, ezek is listádba tartoznának!
1. Állatok által hagyott piszok
Az állati eredetű ürülékek, mint például a teheneké, nyulaké, birkáké, csirkéké, de bármely növényevő élőlényé nitrogénban gazdagok, jótékony baktériumaik jót fognak tenni komposztodnak. Viszont arra figyelj, hogy ez például egy macska, kutya esetében nincs így.
Ennek oka, hogy ezek hordozhatnak olyan kártékony mikroorganizmusokat, mint a paraziták.
2. A diófa bármely része
A diófélék juglont termelnek, ezért arra viszont figyelned kell, hogy vannak növények, melyek erre érzékenyek lehetnek. Ilyen például a paradicsom, paprika, káposzta, padlizsán és a spárga.
Ez az anyag a diófélék törzsében, levelében, gyökerébe, termésében, és ágaiban is jelen van, még az is kártékony lehet számukra, ha a közelükben termesztjük ezen zöldségeinket.
Ugyanakkora vannak növények, akik tökéletesen képesek a juglont tolerálni, ezért is komposztálható, viszont figyeljünk arra, hogy ez egy külön történjen meg.
3. Teafilterek
A teafüvek szerves részét képezhetik komposztodnak, hiszen nitrogéntartalmuk, csersav és egyéb nyomelemeik fokozzák a jótékony mikroorganizmusok aktivitását, illetve növelik az oxigénellátást, javítják a talaj minőségét és az erősebb gyökérzet kialakításában is szerepet játszanak.
A teafilterek viszont ezzel ellentétben nem rögtön komposztálható állapotban vannak jelen a mindennapjainkban, hiszen ezek a kis táskák akár kémiai anyagokat is juttathatnak komposztodba. Érdemes tehát előtte kibontani őket.
4. Hús és csontok
Amennyiben egy ideje már komposztálsz, biztosan Te is hallottad, hogy ha húst és egyéb csontokat dobsz komposztodra, azok nem csak büdösek lesznek, de különböző állatokat is magukhoz vonzhatnak.
Mégis a hús, akár főtt akár nyers, illetve az állati tetemek lebomlása kivitelezhető egy zártabb térben, mert olyan organizmusok felelnek bomlásukért melyek légmentesen képesek szaporodni.
Ez a levegőhiány kreálja igazából azt a szagot, ami majd az állatokat vonzza magához.
5. Főzéshez használt olaj
Széles körben képes a főzőolaj elbátortalanítani az embereket attól, hogy ezt komposztjukhoz adják. Nem csak a kártevők szempontja végett, de hajlamos emellett más szerves anyagokat is egy vízálló réteggel bevonni, ami csökkenti a légáramlást, így lassítva a bomlási folyamatot.
Habár a szintetikus olajok sose fogják a komposzt részét képezni, érdemes lehet kisebb mennyiségben növényi olajokat, mint a napraforgó-, olívaolaj komposztodra önteni.