A FAO adatai szerint a mezőgazdaságban használt fajták 75 százaléka elveszett az elmúlt száz évben.

20 növényfaj biztosítja élelmezésünket

K. V.
hirdetes

A FAO adatai szerint a mezőgazdaságban használt fajták 75 százaléka elveszett az elmúlt száz évben. A növények diverzitásának drasztikus csökkenése mellett az élelmezésre fordított tételek száma is csökkent: jelenleg 20 növényfaj biztosítja az élelmezésünket. 

A FAO adatai szerint a mezőgazdaságban használt fajták 75 százaléka elveszett az elmúlt száz évben.

 

A Növényi Diverzitás Központ igazgatója kiemelte a hazai genetikai erőforrások megőrzésének fontosságát. A hagyományos fajok nemesítése alternatív megoldást kínál az aszályos éghajlathoz való alkalmazkodásra. Ezzel kiváltható lenne a GMO-k használata a termelésben.
 
A hazai növényfajtáink jól alkalmazkodtak a klímaváltozáshoz és az ökológiai viszonyokhoz, de a FAO negatív tendenciái itt is megjelentek. Ezért kiemelt fontosságot kap a génbanki megőrzés. A növényfajták megőrzéséért hazánkban a Növényi Diverzitás Központ felel, amelyet a Vidékfejlesztési Minisztérium alapított 2010-ben.
 
20 növényfaj biztosítja élelmezésünket

20 növényfaj biztosítja élelmezésünket – 100 év magány

A Növény Diverzitás Központ igazgatója többféle génmegőrzési rendszer mutatott be. A természetben a nemzeti parkok a megőrzés legjobb példái, amelyek a természetes vegetáció fennmaradásáért felelnek. A gazdálkodók révén megmaradnak a kultúrnövények, ugyanis a gazda folyamatos termeléssel fenntartja a növényfajt. A NÖDIK alapvetően zöldségek és szántóföldi növények megőrzésével foglalkozik. A növények többségét mag formájában, hűtőtárolókban őrzik meg. A megőrzésnek három fajtája van:
hirdetes
 
• Nulla fokos aktív tároló 20-30 évig életképesen tartja a magot
• Bázistároló: akár száz évig is megőrzi a magokat. 
• In vitro megőrzés: a növényeket laboratóriumi körülmények között tartja fenn
 
20 növényfaj biztosítja élelmezésünket

20 növényfaj biztosítja élelmezésünket - Kétéves gyűjtőprogram a határon túl is

A génbank tételeinek bekerülése többféle módon is történhet. A gyűjtés pontosan megtervezett, szakemberekkel kísért gyűjtőúton, de magcsere útján is történhet. A szakemberek kétéves gyűjtőprogram kialakításán dolgoznak, amelynek keretén belül a határon túli magyar lakta területeken is gyűjtenének. A határon túli régiókban nagy mértékű a diverzitás és fennmaradtak a helyi fajták. Jelenleg közel 1100 növényfajt őriznek, köztük külföldieket is. A NÖDIK pedig 340 vadon élő fajt tárol génbanki körülmények között. Ezt a számot 2015-ig 800-ra szeretnék emelni. 
 
Az összegyűjtött örökítő anyagok kutatási alapként szolgálhatnak, és újratelepíthetőek lesznek egy esetleges pusztulás után, ezért a NÖDIK a vadon élő és kultúr növényeket a Kárpát-medencében egyedülálló módon, egy helyen fogja megőrizni.

20 növényfaj biztosítja élelmezésünket - Hét szűk esztendő?

Több mint 600 fogyasztásra alkalmas faj van, de jelenleg csak 20 növényfaj biztosítja az emberek élelmezését a Kárpát-medencében. A NÖDIK a sokszínűség csökkenésének megállításán dolgozik. A génbank állományának hasznosítása sokrétű, fő cél a tételek visszahelyezése a kiskerti, családi és háztáji termelésbe, emelett a magminták a vizsgálatok és a nemesítés fő alapanyagai lehetnek. Szerencsére a tételek iránti igény és a kereslet megtalálja egymást. A régebbi fajok általában jobb beltartalommal és ellenálló képességel bírnak, mint az újabb fajták.
 
 
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

útifű (Plantago)

az útifűfélék (Plantaginaceae) családjának nemzetsége, számos faja hazánkban is elterjedt.... Tovább

112/2008. (VIII. 30.) FVM rendelet

Az erdõk közjóléti célú védelmét és bõvítését szolgáló feladatok ellátásának... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia