A legtöbben azért szereznek szobanövényeket otthonukba vagy irodájukba, hogy valamivel több életet vigyenek azokba a helységekbe, amelyekben a legtöbb idejüket töltik a négy fal között. Azonban a szobanövények nemcsak természetes szépségük miatt olyan kiváló díszek, ugyanis sokuk jelenléte kifejezetten jót is tesz az ember egészségének. A legtöbben tudják, hogy a növények a levegő szén-dioxid tartalmát (amit mi lélegzünk ki) oxigénné alakítják át. Azonban egy otthonban számos más is terjeng a levegőben, hiszen a hétköznapi élet során felhasznált eszközök (pl. légfrissítők) különféle káros vegyületekkel vesznek körbe bennünket. Azzal azonban, hogy szobanövényeket helyezel el nappalidban, fürdőszobádban, konyhádban, a hálószobában, vagy irodádban, jelentősen javíthatod a levegőt e helységekben. Íme néhány a leghasznosabb „légtisztító” szobanövények közül!
Levegőtisztító szobanövények - Zöldike (Chlorophytum comosum)
Habár listánk nem egy rangsor szerint halad, a zöldike megérdemli, hogy elsőként említsük meg. Ezt a szobanövényt szinte lehetetlen elpusztítani, mert rendkívül jól tűri, ha elhanyagolják. Rengeteg környezetben képesek jól érezni magukat, és persze kiváló légszűrők is. Indirekt, világos napfényben, jó vízelvezetésű talajban érdemes tartani őket. Habár jól tűrik a hanyagolást, a rendszeres öntözést szép, méretes levelekkel hálálják majd meg. A zöldike a formaldehidet, a szén-monoxidot, és a xilolt szűri ki a levegőből.
Levegőtisztító szobanövények - Hegyescsúcsú futóka (Epipremnum aureum)
A hegyescsúcsú futókák nem csak a méreganyagokat segítenek kiszűrni a levegőből, hanem meglehetősen gyorsan nőnek (és kúsznak) is, ezért ideálisak függő kosarakba vagy más tárolókba. Ezek a növények félárnyékban is jól érzik magukat, csak kerüljenek enyhén savas, jó vízelvezetésű talajba. Elég 10 naponta öntözni őket, de vigyázz a túlöntözéssel, mert gyökereik hajlamosak kirohadni. A hegyesúcsú futóka a formaldehidet szűri ki a levegőből.
Levegőtisztító szobanövények - Szobafikusz (Ficus elastica)
A szobafikusz szintén egy bajnok, ha a szoba levegőjének tisztításáról van szó. Vigyázni kell velük, mert habár nagyon mutatósak, mérgezőek is, ezért jobb, ha a gyerekek és a háziállatok nem férhetnek hozzájuk! Lehetőleg indirekt, világos fényt kapjanak, jó vízelvezetésű, és jól szellőző talajban. A talaj a nyári hónapok során maradjon mindig nyirkos, ősszel és télen viszont jóval ritkábban (havi 1-2 alkalommal) kell öntözni. A szobafikusz a formaldehidet szűri ki a levegőből.
Levegőtisztító szobanövények - Aranypálma (Dypsis lutescens)
Az aranypálmák amellett, hogy segítenek tisztán tartani a szoba levegőjét, még természetes páratermelők is egyben. Télen a szobák hajlamosak kiszáradni a fűtés és a szellőztetések miatt, amit némileg ellensúlyozhatsz, ha elhelyezel néhány aranypálmát otthonodban. Ezek a szobanövények világos, foltokban szűrt fényben érzik jól magukat, tápanyagban gazdag, savas talajban. A melegebb hónapokban a talaj legyen mindig nyirkos, de az ősz beköszöntével csökkentsd az öntözések számát, és várd meg előttük, hogy a talaj megszáradjon alattuk. Az aranypálma a formaldehidet, és a xilolt szűri ki a levegőből.
Levegőtisztító szobanövények - Filodendron (Philodendron)
A filodendront könnyű gondozni, mert egyáltalán nem igényel komolyabb törődést. Vigyázni kell vele azonban, ha gyerekek, vagy háziállatok is vannak otthonodban, mert levelei mérgezőek! Kapjon indirekt fényt – igazából ennyire kell odafigyelned, mert talaj tekintetében egyáltalán nem kényes. Öntözni ritkán kell, de akkor mélyen. A filodendron a formaldehidet szűri ki a levegőből. A következő oldalon folytatom!