Készíts egyedi összetételű komposztot
Gyakran emlegetjük a komposztot cikkeinkben, de érdemes észben tartani, hogy nem minden komposzt egyforma. A legjobb komposztok valójában számos különféle összetevőből állnak össze – minél többől, annál jobb. Ahhoz azonban, hogy a komposzt kellően felforrósodjon, illetve elpusztuljanak benne a kórokozók és kéretlen gyomok magvai, ügyelned kell a szén és a nitrogén arányára. Ügyelj tehát arra, hogy a komposzthalomra hajított szerves hulladékok hogyan befolyásolják a végeredmény szén- illetve nitrogéntartalmát.
Csak csínján azzal a komposzttal
Amennyiben kerted talaja homokos vagy agyagos, az első néhány évben évente egy 8-10 cm vastag réteget is felhasználhatsz belőle hosszútávú kertgondozásod részeként. Egy ekkora réteg jelentősen fellendíti majd talajod teljesítményét, ugyanis nem csak az éhes növényeknek szolgál táplálékul, hanem a vízelvezetést is javítja majd. Az évente rendszeresen adagolt komposzt idővel vályogossá alakítja majd talajodat.
Ekkor el kell kezdened csökkenteni a hozzáadott komposzt mennyiségét, mert már nem lesz akkora szükségük rá a növényeknek, és ha túl sokat kapnak, akkor azzal többet árthatsz nekik, mint amennyit segíthetnél. A vályogos talaj akkor alakulhat ki, amikor a talajban megnő a teljesen lebomlott organikus anyagok (azaz a humusz) mennyisége.
Tudnivalók a humuszról
A humusz fulvosavakból és huminsavakból áll össze, amelyek stabilizálják a talaj tápanyagtartalmát, és támogatják a talajban élő hasznos baktériumokat és gombákat. A humuszos talajban továbbá a növények is könnyebben veszik fel a tápanyagokat, mint azokban a termőközegekben, amikben kisebb arányban találhatók meg ezek a savak.
Ahogy a talaj egyre „humuszosabbá” válik, úgy egyre kevesebb hozzáadott komposztra lesz szüksége. Egy 2-3 cm vastag réteget valószínűleg így is bátran hozzáadhatsz majd minden évben, de ahelyett, hogy rendszeresen csinálnád, csak akkor kell majd alkalmaznod, amikor talajodnak tényleg szüksége van rá.