A 10 leggyakoribb paradicsombetegség

A 10 leggyakoribb paradicsombetegség

SFV
hirdetes
Gyakori paradicsombetegségek

No.6. paradicsombetegség – antraknóz  


A zöld és az érett gyümölcs héján kis körkörös zúzódásos foltok alakulnak ki, amelyek más gombákat invitálnak a gyümölcs belsejének megfertőzésére. A betegség előrehaladtával a sérülések nagyobbak, mélyebbek és sötétebbek lesznek. Általában a nedves időjárás, a rossz vízelvezetés vagy a fröccsenő víz ideális feltételeket biztosít a betegség kialakulásához, de a gomba a régi növényi maradványban vagy a magvakban is megélhet. Ennek a gyümölcsrothadásnak a megelőzése érdekében úgy öntözd meg a növény tövét, hogy elkerüld a kifröccsenést és a nedves leveleket, szüreteld le a gyümölcsöket, amint megérik, és takarítsa el az előző szezon növényi maradványait! A réz alapú gombaölő szerek akkor alkalmazhatók újabb megelőzésként, amikor a növények kialakítják az első termésfürtöt.


No.7. paradicsombetegség – penészgomba  


Ez a betegség általában akkor fordul elő, ha a növények túl közel helyezkednek el egymáshoz, ami rossz légáramlást eredményez. Könnyen diagnosztizálhatók, mivel a levelek felületén fehér vagy szürke porszerű anyag jelenik meg, mintha liszttel lenne behintve. Idővel a fehéres levelek megbarnulhatnak, összezsugorodhatnak, kiszáradhatnak és törékennyé válhatnak. Ez a betegség leküzdhető, ha a gombaölő szer alkalmazását a penészgomba első jelére megkezdjük. A neemolaj, a kénes spray-k és a kálium-hidrogén-karbonátot tartalmazó termékek mind hasznosak.


No.8. paradicsombetegség – paradicsomlevél-göndörödés 

hirdetes


A paradicsomlevél fodrosodik, ahogy hangzik, a levelek felkunkorodnak és deformálódnak. Bár hetekbe telhet, mire bármilyen tünet kialakul, a leggyakoribb jelző a levelek sárgulása és felfelé görbülése. A növény növekedése is visszamaradhat, bokorszerű növekedési szokást öltve. A virágok nem fejlődnek ki, azok pedig, amelyek igen, egyszerűen lehullanak. Ha úgy gondolja, hogy növényén vírusos fertőzés alakult ki, a fertőzött növényeket el kell távolítani, hogy megakadályozzuk a további fertőzést a közeli növényekre.


No.9. paradicsombetegség – szeptória levélfoltosság 


A szeptória levélfoltosság egy olyan betegség, amely először a növény legrégebbi levelein jelentkezik. Könnyen összetéveszthető más levélrendellenességekkel, barna szélű, negyed hüvelykes besüllyedt vízfoltjaival és világosabb barna középpontjaival. A növény életereje csökken, ha már megfertőződött. Szél vagy eső terjesztheti, és 15-26 °C-os hőmérsékleten a legnagyobb az esély a kialakulására. A kezelést 7-10 napos ütemezés szerint lehet alkalmazni, a virágzás után, amikor az első termések láthatók. 


No.10. paradicsombetegség – bakteriális folt 


Ez a kevésbé gyakori betegség csúnya, de nem halálos a növény számára. A tünetek kis barna foltok formájában jelentkeznek, külső sárga gyűrűvel. A foltok kicsik, de gyakran átfedik egymást, így még nagyobbnak és szabálytalannak tűnnek. Súlyos esetekben a foltok átterjednek a gyümölcsre, ez sajnos nem orvosolható, ha már beállt a betegség. Ha megbirkózunk a csúnya foltokkal, a betakarítás végéig a kertben hagyhatjuk a növényeket. A szezon végén dobjuk ki és semmisítsük meg az érintett növényeket, és forgó rendszerben ültessünk, hogy megelőzzük a fertőzést a következő évben!


Gombaölő szerek használata 


Ha úgy döntesz, hogy gombaölő permetet használsz beteg növényeidre, a piacon vannak biztonságosan használható, otthoni használatra szánt termékek, amelyek közül sok bio. Gyakori gombaölő szerek közé tartozik a mankozeb, a klórtalonil, a kálium-hidrogén-karbonát, a neemolaj és a rézalapú termékek. Mindig figyelmesen olvassuk el a címkét az adagolásra és az alkalmazás módjára vonatkozó utasításokért! Az egyszerű, megfizethető és hatékony kezelés érdekében kipróbálhatunk házi készítésű gombaölő szereket is olyan összetevők felhasználásával, amelyek már kéznél vannak, beleértve a szódabikarbónát, a mosogatószappant és az étolajat!


Betegségrezisztens fajták 


Egy másik lehetőség ezeknek a gyakori betegségeknek a leküzdésére, hogy betegségrezisztens hibrideket termesztünk. Ha az elmúlt években betegségekkel küzdöttél a kertedben, válassz olyan fajtát, amely ellenáll az adott betegségnek! A kódok listája a növény címke hátoldalán található. Például a V betű a verticillium hervadással szembeni rezisztenciát jelöli, míg az EB a korai elhalással szemben ellenálló.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-08-28

Megmutatjuk hogyan használd a csodás bio faecetet a poloskák ellen

A faecet nemcsak elűzi a kártevőket, hanem új életre kelti kertedet—természetes, hatékony, és környezetbarát megoldás, amire a növényeid is rábólintanak!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Türkiz (Bc 418 B)

Kukorica Cél: silótakarmány Leírás:Hímvirágzása közepes. A kalászkapelyva... Tovább

72/2007. (VII. 27.) FVM rendelet

az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a rövid vágásfordulójú fás szárú... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem Paradicsom