10 lépés az óriási sütőtökért
6. Természetes vagy mesterséges beporzás
Június végén, július elején megjelennek végre a virágok, így kezdődhet a beporzás. Ezt a műveletet általában a méhek maguk elvégzik, viszont ha érdeklődők vagyunk, akár mi magunk is megtehetjük ezt. A hímivarú és nőivarú virágokat könnyű megkülönböztetni egymástól: a nőivarúak kocsányán kis tökkezdemény van, a hímekén nincs. Fogjunk meg egy porzószálat és egyszerűen kenjük a virágport a nőivarú virág bibéjére.
7. Szelektáljunk az óriási méretekért
Július elején jön el annak az ideje, hogy kiválasszuk a legjobban fejlett tököket, és eltávolítsuk az összes többit. A termésritkítás célja az, hogy az energiát és tápanyagokat a koncentráltan juttasuk azokba a növényekbe, amikben van potenciál. Minél több növénybe oszlik el az energia, annál silányabb termésünk lesz, pedig most a cél a hatalmas tökök nevelése.
8. Rendszeres orvosi vizsgálat
Ahogy nekünk embereknek, úgy a növényeknek is szükségük van orvosra, aki megvizsgálja őket és orvosolja az esetlegesen elmerülő panaszokat. Figyeljünk oda a kártevőkre és betegségekre, mint a levéltetvek, uborkabogár, lisztharmat, peronoszpóra és még számtalan más veszély leselkedik rájuk folyamatosan.
9. Folyamatos tápanyagutánpótlás
A tökfélék sekélyen gyökeresednek, így a talaj alsó rétegeiben lévő nedvességet nem tudják felszívni. Ezért olyan fontos a rendszeres locsolás, különösen az aszályos nyári hónapokban. Tápanyagigényük is hatalmas, ezért folyamatosan adagoljuk neki a komposztteát.
10. A büszke szüret
Amikor beköszönt a hideg idő, végre eljön a várva várt pillanat: betakaríthatjuk az óriási sütőtökjeinket. Mérjük le és meg őket, fotózzuk le az óriástököket és bátran büszkélkedjünk el vele, milyen ügyes kertészek voltunk!