A sütőtök finom, egészséges és diétás étel, amit ősszel előszeretettel fogyasztunk. Számtalan verzióban fel lehet használni: készíthetünk belőle levest, főzeléket, süteményeket, vagy egyszerűen csak meg is süthetjük. Ahhoz, hogy végre a te kertedben is óriástökök teremjenek, csupán 10 lépésre és egy kis kertészkedési kedvre lesz szükséged.
Egy átlagos házi sütőtök súlya nagyjából 10-12 kilogramm között van, de a megfelelő vetőmaggal és sok szeretettel és gondoskodással hatalmas méretű tököket nevelhetünk otthon. A kertészkedés szerelmeseinek tökéletes választás a töktermesztés, hiszen ezzel a növénnyel igazán nagy lesz a változás az eltültetett mag és a termés mérete között. Ha dúl bennünk a versenyszellem, akár versenyezhetünk is, hogy mekkorára sikerül növeszteni a tökünket. Manapság már szerencsére könnyedén juthatunk extra méretű tök vetőmaghoz. A szupermagok beszerzése után pedig indulhat a móka: tök nevelésre fel!
1. Az ágyás előkészítése
Ezt a lépést érdemes ősszel végezni. Jelöljük ki a helyet, ahova a tököt szánjuk a kertünk egy napsütötte szegletében. Az ágyás legyen jó széles, elvégre szuper nagy tököket szeretnénk kapni, 6 x6 méter a minimum, amit ajánlanak hozzá. Ezután ássuk fel a talajt és forgassunk a földbe komposztot, faleveleket, levágott füvet, vagy akár trágyát, a fő, hogy minél több szerves anyag kerüljön a földbe, ami táptalaja lesz a növényünknek.
2. Vessük el a szupermagokat
Március végén, április elején végre megkezdhetjük a palánta nevelést. Ezt azonban még ne odakint tegyük meg, hanem sokkal inkább beltérben. A kis cserepeinkbe töltsünk laza szerkezetű földet, és ebbe ültessük a magokat egyesével. Locsoljuk meg őket és tegyük napos helyre, hogy meleget és fényt is kapjanak. A talajt tartsuk egyenletesen nyirkosan a magok kikeléséig, ami nagyjából 3-5 napot vesz igénybe.
3. Ültessük ki/át őket
Miután a magoncok első valódi levelei megjelentek, ideje átültetni a sütőtök palántáinkat. Mivel ez is tökféle, és a tökök köztudottan rendkívül érzékenyek a gyökérsérülésekre, ezért különösen figyeljünk ara, hogy az átültetés folyamán óvatosan bánjunk a növény gyökereivel. Továbbá érzékeny a fagyra és a hidegre, úgyhogy hideg a tavasz esetén egy nagyobb cserépben neveljük őket tovább, vagy ha megoldható, hogy az ágyást takarófóliával lássuk el, akkor akár a helyére is ültethetjük rögtön a szabad földbe.
4. Óvjuk a hidegtől
Mivel a tökök melegigényes növények, ezért folyamatosan szükséges a védelmük a hidegtől. Erre az esetre a legjobb, ha szalmával vesszük körbe a kiültetett palántákat, vagy szükség esetén újabb fóliával takarjuk be őket. Mindezt úgy kell megtenni, hogy ne zárjuk el előlük a fény útját, mivel a fényhiányra is érzékenyen reagálnak.
5. Gyomírtás
Az ágyásunkból rendszeresen ki kell szedni a gyomokat ahhoz, hogy a kis növendékünk számára ne legyen semmi konkurencia, azaz a tápanyagot ne szívja el előle semmilyen növény. A gyomok távol tartásával egyúttal a kártevők és a betegségek kialakulásának és terjedésének esélyét is csökkentjük.