A körömvirág alkalmazása belsőleg
A körömvirág forrázatát belsőleg fogyasztva vérkeringés serkentő hatású. Ha valaki kanyarós, vagy bárányhimlős, a forrázatot elfogyasztva megizzaszt, és sietteti a kiütések kialakulását. Nyugtató és vérnyomáscsökkentő hatása van a szívre. Rendszeres fogyasztásával erősödik az immunrendszer, csökken a nyirokpangás. Kiválóan hat köhögés, meghűlés, vírusos megbetegedések, valamint gombás fertőzések ellen.
Használatos medencetáji és bélfertőzések, így vékonybélgyulladás és a vérhas kezelésénél. Jótékony hatással van az emésztőrendszerre összehúzó és fertőtlenítő tulajdonsága révén. Alkalmas gyomorhurut, peptikus fekély és gyulladás ellen. Felszárítja a hurutos váladékozást, megfogja a hasmenést és a belső vérzést segít elállítani.
Keserűanyagai fokozzák az enzim- és epetermelést, és segédkeznek a méreganyagok kiürítésében, főleg vizelethajtó hatása miatt. Használják ízületi gyulladás, köszvény, daganatok és ciszták, így fibrómák és petefészekciszták, emlőciszták és emlői vértolulás kezelésére is. Számos kórokozóval szemben antibiotikus hatása van.
Nőknél cickafarkkóróval társítva alkalmas hüvelymosásra. Szabályozza a menstruációt, enyhíti a görcsöket és csillapítja a menstruációs vérzést. Erősíti a szaporítószerveket. Ösztrogénra gyakorolt hatása enyhíti a klimax tüneteit, mint a hőhullámokat.
A körömvirág felhasználása
Kertben: körömvirágot vethetünk virágágyásba, cserépbe és ládába is. Remek színfolt a kiskertben vagy a ház előtt. Rajtunk kívül zöldségeinken is segít. Megerősíti, egészségessé teszi a zöldséget, a gyökérfonálférgeket pedig elűzi, illetve hatékony riasztó a levéltetvek ellen.
Fűszerként: az ételeknek sárgás színt és enyhén csípős ízt kölcsönöz. Szirmai fűszeresek, enyhén kesernyések. Mivel ehető virág, nyári salátákba is kerülhet, illetve rizs, hal, húsleves ízesítésére is alkalmas.
Teának: 1 teáskanál körömvirágot negyed liter vízzel leforrázzuk. (Nem főzzük!) 10 percig hagyjuk benne állni, majd leszűrjük. Napi 3 csésze tea jótékony hatással lesz a szervezetünkre és a közérzetünkre is.
Borogatás: 2 teáskanálnyi szárított körömvirág 1 csésze forró vízzel történő leforrázásával, majd 10 perc ázás utáni leszűrésével nagyszerű borogatás készíthető a sérült felületekre. Napi 2-3 borogatás ajánlott.
Körömvirág tinktúra: egy marék virágzatot 1 liter pálinkában két hétig napon, vagy szobahőmérséklet körüli melegen állni hagyunk. A tinktúrát forralt vízzel felhígítva zúzódások, daganatok, izomrándulások, vérömlenyek, fekélyek gyógyítására használhatjuk.
Körömvirágolaj: egy befőttes üveget töltsük meg a virágfejekkel és öntsünk fel hidegen sajtolt olajjal. Erre a célra bármilyen jó minőségű hidegen sajtolt olajat használhatunk. Az üveget lezárjuk szorosan, majd kb. két hétig állni hagyjuk. leszűrés után sötét, hűvös helyen, jól záródó üvegben tároljuk.
Körömvirág kenőcs: két nagy marék körömvirágot szárral, virággal, levéllel együtt összevágjuk. Fél kilogramm felforrósított disznózsírba beletesszük a felaprított körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük, végül levesszük a tűzről. Egynapos állás után kissé felmelegítjük, hogy félig folyékony legyen és egy vászonkendőn átszűrjük egy tiszta üvegbe, vagy dobozba.
Ülőfürdő: két nagy marék friss, vagy 100 gramm szárított körömvirágot szórva a fürdővízbe hasznos gyógyító és fertőtlenítő, még a nemi szervekre is.