Ismerd meg a sokoldalú körömvirágot

A kamilla és az árnika mellett a körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk, számos külső és belső problémára alkalmazható, valamint sokféle felhasználási módja létezik. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a csodálatos körömvirágról, érdemes velem tartania mindenkinek!

A körömvirág bemutatása
A körömvirág (Calendula officinalis) Észak-Afrikában és a Földközi-tenger partvidékén őshonos, azonban mára világszerte fellelhető. Ez a melegkedvelő növény kerti dísznövényként és gyógynövényként egyaránt használatos a világ számos részén. Virágai már évszázadok óta az orvoslás eszközei. Gyógyításra főzetét, vizes vagy alkoholos oldatát, illetve kenőcsét alkalmazzák. Belsőleges alkalmazásával a gyomor- és bélrendszeri fekélyek, májproblémák és még a menstruációs panaszok is kezelhetőek.
 

A körömvirág hatóanyagai

A körömvirág illóolajokat – mentont, izomentont, karvont, terpinént – karotinoidokat; flavonoidokat; szaponinokat; szabad triterpéneket pl. faradiolt és taraxaszterolt; továbbá poliszacharidokat is tartalmaz.

 

A körömvirág alkalmazása külsőleg

A körömvirág külsőleges alkalmazása főleg a sebfertőtlenítésre és a sebek elsősegély-szerű kezelésére terjed ki. Tinktúrás oldata, illetve egyszerű forrázata a sebre helyezve összehúzó hatású, így csillapítható vele a vérzés. Alkalmazása továbbá elősegíti a gyors hegesedést, megelőzve a fertőzések, gyulladások kialakulását.

 

Számos felületi és mélyebb sérülések, betegségek közül alkalmas az aranyér, visszértágulat, fekély, ekcéma, égési sérülés, leégés, fagyási sérülés, pattanás, koszmó, ajaksömör, szemölcs, láb- és körömgomba, tyúkszem, bőrkeményedés és rovarcsípés kezelésére.

 

A virág nyers leve és a kenőcs együttes alkalmazása felgyorsítja még a legcsúnyább műtéti hegek gyógyulását is. Vágások, karcolások, zúzódások és véraláfutások természetes orvossága. Felfekvések, vérömlenyek, izomrándulások, fekélyek, rosszindulatú duzzanatok esetén szintén hatásos gyógymód. Láb- és körömgombásodás ellen szintén kitűnő. A bőr felületén vagy a körmökön jelentkező gombát kenőccsel vagy friss lével napi 3-4 alkalommal kenegetve hatásos az eredmény.

 

Ha hosszabb időn át, napjában többször bekenik friss lével, a vérömlenyek is eltűnnek, szintúgy az öregkori májfoltok és a pigment foltok is. Az érdes, akár rákgyanús bőrfoltokat is megszüntethetjük vele. Mivel a kenőcs nem minősül gyógyszernek, csak gyógyhatású készítménynek, ezért annak csak rendszeres használata hozhatja meg a kívánt gyógyulást.

 

A lábszáron éktelenkedő visszerek minimum egy hónapon át, napi rendszerességgel történő kezelése körömvirág krémmel látványos javulást, akár teljes mértékű gyógyulást hozhat. Mellékhatásról és mérgező hatásról a gyógyászatnak nincs tudomása. A következő oldalon elmondom, hogyan használhatjátok a körömvirágot belsőleg, érdemes tehát lapozni egyet! 

Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.