A legtöbb ember általában egyszerre több napra elegendő élelmiszert vásárol, ami viszont azt is jelenti, hogy a megvásárolt friss zöldségeket megfelelően kell tárolni annak érdekében, hogy minél több ideig frissek maradjanak. Most elmondjuk, hogy melyik zöldséget, hogyan tároljuk a frissességük megőrzése érdekében.
Nem minden zöldség egyforma, ami azt jelenti, hogy nincs egyetlen olyan módja annak, hogy hogyan tároljuk őket. A friss zöldek, mint például a saláták, nem kezelhetőek ugyanúgy, mint a gyökérzöldségek, például a burgonya vagy a sárgarépa. Ezenkívül az, hogy hogyan tároljuk a zöldségeket meghosszabbíthatják vagy lerövidíthetik élettartamukat. Itt van minden, amit tudni kell a zöldségek tárolásáról azért, hogy minél több ideig frissek maradjanak.
Zöldségek tárolása hűvös, száraz, sötét helyen
Egyes zöldségek hűvös vagy szobahőmérsékletű helyen maradnak a legfrissebbek, távol a nedvességtől, a hőtől és a fénytől. Bizonyos esetekben ez lehet egy konyhaszekrény (nem közvetlenül a sütő mellett), vagy jelenthet kamrát is. A kamra ideális hőmérséklete 12 és 20 fok között van.
Mellesleg, az, hogy egyes zöldségeket a kamrában érdemes tartani, az azért is van, mert ha ezek a zöldségek fénynek vannak kitéve, azt hiszik, hogy kint vannak, és elkezdenek kihajtani.
A kamrában tárolható zöldségek:
-
Hagyma
-
Gyöngyhagyma
-
Fokhagyma
-
Burgonyák
Ezek a zöldségek legalább egy hétig frissek maradnak a kamrában. Minél hűvösebb a kamra annál tovább tudnak frissek maradni.
Fontos, hogy bár a hagymát és a burgonyát a kamrában kell tárolnia, ne tárolja egymás mellett. A burgonya gyorsabban kihajt, ha hagyma közelében tárolják.
Zöldségek tárolása a hűtőben
A legtöbb hűtőszekrényben vannak fiókos részek, ezek azért vannak benne, hogy ott tároljuk a zöldségeket és egyes gyümölcsöket is. A fiókokban számukra megfelelőbb a páratartalom.
-
A spárga meglehetősen rövid ideig marad friss, még hűtőben tárolás esetén is. Amikor a szárak hegyei elszáradnak, akkor már lehet tudni, hogy már nem jó a spárga. Alapjáraton a spárga 2-3 napig tartja magát frissen és ropogósan
-
A padlizsán, a zeller, a paprika, a borsó, az articsóka, a cukkini és az uborka legfeljebb egy hétig maradnak frissek a hűtőben
-
A zöldbab, a brokkoli és a kelbimbó 3-5 napig marad friss
-
A karfiol 1 akár egy hétig is friss marad
-
A sárgarépát, a petrezselymet, a fehérrépát, a céklát és a reteket műanyag zacskóban érdemes tárolni, így 2 hétig maradnak frissek
-
Ugyanez vonatkozik a salátára és más leveles zöldekre is, amelyek 3 naptól akár egy hétig is frissek és ropogósak maradnak
-
A gombákat 3-5 napig tudjuk frissen tartani a hűtőben, hogy ha papírzacskóban tartjuk
-
A kukoricát a héjukban kell tárolni és 1-2 napig maradnak frissek
Zöldségek tárolása a konyhapulton
Sok olyan gyümölcs van, például a citrusfélék és a banánok, amelyeket a konyhapulton érdemes tárolni. Van egyetlen oylan zöldség, amelyet ott kell tartania, az pedig a paradicsom.
Hogy ha a paradicsomot hűtőben tároljuk, akkor megváltozik az íze.
Tartsa külön a zöldségeket és gyümölcsöket
Ha valaha is hallottad, hogy érlelhetsz avokádót úgy, hogy egy almás zacskóban tárolod, az igaz. Ennek az az oka, hogy az alma és a körte, valamint sok más gyümölcs az etilén nevű gázt termeli, amely felgyorsítja a közelben lévő más gyümölcsök és zöldségek érési folyamatát. Ugyanezért lehet az avokádót banán mellett is érlelni.
A legtöbb zöldség esetében az érés csak romlást jelent. Tehát figyeljen arra, hogy a zöldségeket a gyümölcsöktől távol tárolja.
Spárga és zöldhagyma tárolása
Ezeket a zöldségeket érdemes egy befőttesüvegben tárolni, úgy, hogy az üvegbe vizet öntünk.
A spárgát tisztítsuk meg és lehetőleg ne sokat tegyünk egy üvegbe. Lehet, hogy egy csomót két üvegre kell osztania. Töltsük fel az üveget félig vízzel, majd fedjük le a szárakat egy műanyag zacskóval, és rögzítsük gumiszalaggal. A spárga így legalább egy hétig friss marad.
Ezt a technikát zöldhagymával is használhatjuk, csak ne vágjuk le az alját. Ha igazán szerencséd van, akkor apró fehér gyökerek fognak növekedni belőle, amiket utána a kertedbe is ültetheted, ahol akár két évig is friss zöldhagymát biztosítanak.
Gomba tárolása: Egy különleges eset
A fentiekben említettük, hogy a gombákat papírzacskóban kell tárolni a hűtőszekrényben, nem pedig műanyag zacskóban. Ennek az az oka, hogy a gombák magas víztartalommal rendelkeznek, és ahogy a víz elpárolog, csapdába eshet egy műanyag zacskóban, ami utána nyálkássá válik. A papírzacskó lehetővé teszi számukra, hogy lélegezzenek.