Ha pénzköltés nélkül szeretnéd bővíteni szobanövény-gyűjteményedet, akkor a zöldikék szaporítása egy meglévő növényből a lehető legegyszerűbb.
Még a gyerekek, vagy a vadonatúj kertészek is könnyen megtanulhatják a zöldike gyökereztetését. Olvass tovább, ha többet szeretnél megtudni a zöldike szaporításáról!
A zöldike szaporítása
Ha készen állsz a zöldike szaporítására, akkor először azt döntsd el, hogy közvetlenül a talajban, vagy vízben szeretnéd gyökereztetni azt! Ha ez megvan, jöhet a nagyja!
A zöldike gyökereztetése földes talajban
Elsőként nézzük meg a fő növényünk hajtásait! Minden hajtás alján találhatunk gombszerű kis kiemelkedéseket és aprócska gyökereket.
Emeljünk le egy hajtást, majd ültessük azt egy valamilyen cserepes növényeknek való talajba! Ügyeljünk arra, hogy az edényke alján vízelvezető lyuk is legyen!
Az új növénynek szánt hajtást a szülőnövényhez kötve is hagyhatjuk, amíg az új növény meg nem gyökerezik, majd a futószalag levágásával elválaszthatjuk azt a „szülő”növénytől. Alternatív megoldásként válasszuk le a „babát” a szülőnövénytől úgy, hogy azonnal levágjuk a futót!
A zöldike mindkét esetben könnyen gyökerezik, de ha van egy lógó zöldikénk, akkor az utóbbi a legjobb megoldás.
A zöldike vízben történő gyökereztetése
A zöldikék virágföldbe történő ültetése a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a szaporításuknak. Azonban, ha úgy tetszik, a hajtást egy-két hétig egy pohár vízbe is beletehetjük, majd a kigyökerezett hajtást átültethetjük földdel töltött cserépbe. Ez igazából egy fölösleges lépés, de vannak, akik szívesen gyökereztetnek egy új növényt a régimódi módon a konyha ablakpárkányán – ezt persze teljesen megértjük, mert nagyon jó a hangulata!
A „zöldikebabák” gondozása
Ha vastag, bozontos növényt szeretnél, több zöldikecsecsemőt indíts gyökerezésnek ugyanabban a cserépben! Hasonlóképpen, ha a kifejlett zöldikenövényed nem olyan dús, mint szeretnéd, ültess néhány új hajtást a mamanövény mellé! A csecsemőket szükség szerint öntözd meg, hogy a talaj enyhén nedves legyen, de soha ne legyen telített, amíg az egészséges új növekedés azt jelzi, hogy a növény még meg nem gyökerezett. Ha ez megtörtént, folytasd úgy a babazöldikék gondozását, mint ahogyan azt a „felnőtt” növényekkel tetted!