Miért ajánlott inkább palántáról való nevelése?
A zellert sokkal bonyolultabb magról mind nevelni, mind szaporítani, ezért érdemesebb palántákat vásárolni, és azokat kiültetni május-június környékén.
Mire érdemes odafigyelni, ha mégis magról nevelnénk?
A zeller nagyon szereti a nyirkos táptalajt, valamint a sok öntözést és a napfényes helyeket. Ültethető mind ládába, mind veteményeskertbe – mindkét esetben képes a számára megfelelő körülmények között tökéletesen fejlődni.
Fejlődése kapcsán fontos a talaj előkészítése. Még az ültetés előtt érdemes felásni, meglazítani a területet, trágyázni a már leírt módon, valamint eltávolítani a nagyobb kődarabokat. Egy héttel az ültetése előtt érdemes egy általános műtrágya granulátumot a talaj felső rétegéhez keverni, valamint beültetése után öntözzük meg óvatosan, ugyanis egy erősebb vízsugár még árthat nekik. A magok tetejét mindenképpen szórjuk meg egy réteg vermiculittal, majd tegyük őket üvegházba vagy propagátorba. Ne engedjük, hogy talajuk kiszáradjon.
Ahogy a magoncok meghozták első gyökereiket, akkor ki lehet őket venni a propagátorból, valamint, ha már felismerhetőek leveleik, akkor már külön cserépbe is ültethetjük növényeinket. Amikor pedig már elérték a nagyjából 8 centiméteres magasságot, akkor alapos öntözés mellett ki lehet őket helyezni a szabadba.
Amennyiben szeretnénk, egy hónapos kiültetésük után a zellereket folyékony tápoldatozhatjuk, ezzel is segítve fejlődésüket. Fontos, hogy folyamatosan gyomtalanítsuk környezetüket, biztosítva, hogy gazmentesen fejlődjenek.
A fentebb leírtak alapján a zellert augusztusban lehet majd begyűjteni, majd felhasználni őket konyhánkban.
Mit érdemes tudni még a növényről nevelésük kapcsán?
A palánták kapcsán mindenképpen legyünk türelmesek, ugyanis lassan fejlődnek. Amennyiben nyáron szeretnénk őket fogyasztani, már februárban el kell kezdenünk termesztésüket, ezzel szemben, ha viszont téli tárolásra szánnánk a zöldséget, akkor elég ezt március közepén megtenni.