Sárga, hervadozó levelek
A levelek sárgulását több minden is okozhatja, de a wasabik esetén általában a túl sok napfény a hibás. Mint mostanra már tudod, a wasabinak kifejezetten árt a napfény, és jobb szereti, ha sosem süt rá a nap. Ha sárguló leveleket veszel észre palántáidon, akkor sötétebb körülményeket kell biztosítanod számukra.
A szabadban ezt egy árnyékoló ponyvával teheted meg, ha pedig növénytartóban neveled, akkor vidd árnyékosabb helyre. Ha biztos, hogy nem a napfény a probléma (mert jó az árnyék), akkor próbáld megtámogatni palántáidat egy kis szerves trágyával. Ez különösen fontos, ha már több, mint egy éve éldegélnek ugyan abban a talajban.
+1 Probléma – A wasabi szüretelése
A wasabi a türelmes kertészek haszonnövénye. Ha idő előtt ásod ki a földből a rizómákat, akkor bizony csalódni fogsz, ugyanis az adott fajtától függően a wasabinak évekre lehet szüksége, hogy teljesen megérjen. Szerencsére a wasabi talaj feletti részeit (a szárakat, a levelek, a virágokat) a rizóma fejlődése során is elfogyaszthatod, így az évek során is lesz mit enned róla.
Persze minél több szártól és levéltől fosztod meg, annál lassabban fejlődik majd, ha pedig minden levelét eltávolítod, akkor jó eséllyel el is pusztul majd. A leveleket és szárakat salátákban, savanyítva, sütve és más módokon is felhasználhatod a konyhában – ez csak ízlés és gasztronómiai fantázia kérdése. Ha ki tudod várni, hogy a rizóma is megérjen a talajban, akkor a várható érési idő után óvatosan ásd ki azt a talajból.
Ne használj belőle túl sokat!
Egyszerre csak annyit reszelj belőle, amennyit fel is használsz, mert a frissen reszelt wasabi legfeljebb 20 percig őrzi meg jellegzetes ízét. A megkezdett gyökeret tekerd egy nyirkos papírtörlőbe, és tedd a hűtőbe. Ne csomagold műanyagba, mert fontos, hogy kapjon némi levegőt!