Mire kell odafigyelni egy walipini üvegház építésekor?
Ha sikerült meggyőznünk arról, hogy érdemes kipróbálni egy walipini üvegházat egy hagyományos konstrukció helyett, akkor nézzük meg, hogy milyen kihívásokat kell szem előtt tartanod!
A talaj összetétele
A talaj egyik fő funkciója a kertészek számára a víz megtartása és elvezetése. A különböző talajtípusok más és más tulajdonságokkal rendelkeznek ilyen téren. Az agyagos talaj például jól tartja a vizet, de nem valami hatékony az elvezetésében. Az agyagos talaj továbbá sűrű és nehéz lehet (különösen, ha megszívja magát vízzel), és ez alatt a súly alatt a walipini akár össze is roskadhat.
A homokos talaj ezzel szemben túl kevés vizet tart meg, és nem olyan stabil, mint az agyagos. E miatt nem igazán ideális egy walpini üvegház falainak megtartására. A vályog, az iszapos üledék, és egyéb talajösszetevők tovább komplikálhatják a helyzetet, és további óvintézkedésekre lehet szükség a megtartásukhoz. Egy walipini üvegház megépítése főként egy földbe mélyesztett medencééhez hasonlít – az oldalakat érdemes valamilyen fallal megtámasztani, hogy hosszútávon tartósak és biztonságosak legyenek.
A vízelvezetés kérdése
A talajtípuson kívül az otthonodra jellemző csapadékmennyiség és –sűrűség is fontos tényező egy walipini üvegház kialakításakor. Az olyan területeken, ahol kevesebb eső esik, egy párkánnyal és egy vízszigetelő takaróval elegendő védelmet biztosíthatsz a víz ellen. Az olyan vidékeken, ahol sokszor és sok eső esik, a víz könnyebben beszivároghat az altalajba, már támfalakra és vízelvezető rendszerre lehet szükség, hogy a víz ne gyengítse meg a walipini falait.
Radon
A radon egy színtelen, szagtalan, radioaktív nemesgáz. Ez a legtöbb helyen nem jelent problémát, de a földbe beásva találkozhatsz vele. Nem árt tesztelni a levegőt a kiásott veremben, mielőtt kialakítanál benne egy kertet – csak a biztonság kedvéért. Most pedig nézzük az építés lépéseit, a következő oldalon folytatom!