A vörösáfonya rendkívül ízletes növénynek számít, mégis a téli időszak beköszöntével fontos, hogy nagyobb mértékben odafigyeljünk gondozására. Alábbi cikkünkből most mindent megtudhatsz a vörösáfonya téli gondozásáról.
Az ünnepek nem lennének ugyanazok áfonyalekvár nélkül. Érdekes, hogy az gyümölcsöt ősszel szüretelik, viszont a növény átvészeli a telet. Mi történik a vörösáfonyával télen? Fél-alvó nyugalmi állapotot vesznek fel a mocsarukban a hideg téli hónapokra. Amiatt, hogy megvédjék ezeket a bokrokat, a termesztők sokszor elárasztják vízzel a mocsarakat. Ez jelentősen elősegíti ezeknek az értékes növényeknek a téli védelmét.
A vörösáfonya téli kívánalmai
A növény téli álma alatt a termőrügyek éretté válnak. Emiatt válnak veszélyessé a tél és a tavaszi fagyok, ugyanis jelentősen gátolhatja a növényt a növekedésben és elfagyhatnak a gyengébb rügyek. Az árasztás segít megvédeni a gyökereket és a hajtásokat. Ezen kívül a termesztők számos módon segítik még a téli túlélést és a tavaszi növekedést.
A vörösáfonya örökzöld növény, Észak-Amerikában őshonos. A nagy termelői vidékeken a fagy gyakori jelenség a növény nyugalmi időszaka alatt, mely akár még tavasszal is előfordulhat. A fagy okozhat sejti változásokat a növényekben és ez maradandó károkkal jár. Védelmi stratégiákat kidolgozva a hideg téli hőmérséklet ellen, a gazdák meg tudják előzni a bokrok elveszítését és előkészíteni a jövőbeli bőséges termést.
A bokrokat tőzegágyon és homokban, földes töltésekkel hajtatják. Ez teszi lehetővé, hogy időszakosan el lehessenek árasztva a tél elleni védelem céljából, és a téli árvíz természetes megjelenését is a bokrok körül. A fagyos téli területeken az árvizek befagynak, ezzel alakítva egy védőréteget, mivel a jég alatti víz viszonylag meleg marad. Ez a folyamat segít megelőzni a fagy általi károsodást, mely fontos lesz majd növényünk számára.
De mi is történik a vörösáfonyával télen?