Az Európában és Ázsiában őshonos orvosi vizitorma (Nasturtium officinale) egy félig vízi évelő növény a káposztafélék családjából. A kerek levelekkel és üreges szárral rendelkező növény hűvös patakok és folyók partjain található, és nagy részét általában víz fedi. Hasonlóképpen a retekhez és a wasabihoz, az orvosi vizitorma is csípős ízzel rendelkezik, és kiválóan alkalmas különféle fogások „felpaprikázására”. E növény azonban nem íze, hanem különlegesen magas tápértéke miatt vált híressé, ugyanis többek között az immunrendszert, a szívet, a csontozatot, és a tanulási készséget is erősíti, vagy serkenti.
Az orvosi vízitorma egy nagy víz- és napfényigényű évelő növény, ami 6-9 USDA zónák között (tehát hazánkban is) hidegtűrő. Habár a természetben hűvös vizű patakokban és forrásokban érzi magát a legjobban, könnyedén képes alkalmazkodni a kerti körülményekhez is. Miután sikerült szert tenned néhány jó minőségű, organikus magra, a következőkre kell odafigyelned, hogy megfelelő körülményeket teremts vizitomáidnak kertedben!
Fényigény: az orvosi vizitormának sok napfényre van szüksége. Helyezd olyan részre, ahol legalább napi 6 órát éri a nap.
Talajigény: érdemes organikus anyagokban gazdag talajba ültetni. Ültetés előtt használj nagy adag komposztot, és forgasd be azt a talajba 15-20cm mélyen. Ha növénytartóban szeretnéd termeszteni, akkor használj talajmentes tőzegből és perlitből készített termőközeg-keveréket.
Ültetés: a magvakat közvetlenül a talajba ültesd el, durván 6mm mélyen, durván 3 héttel az utolsó várhatófagy előtt. Ez azért fontos, mert az orvosi vízitorma hűvös körülmények (10-15°C) között szeret csírázni. A termőközeget tartsd folyamatosan nedves maradjon, és a magok úgy 7 nap elteltével kicsíráznak majd.
Öntözés: az orvosi vízitorma termesztésének legnehezebb része biztosítani, hogy a termőközeg sose száradjon ki, tehát mindig nedves (ne csak nyirkos) maradjon. Lehetőség szerint válassz olyan helyet az ültetéshez, ami természetesen nedves kertedben, de ügyelj arra is, hogy elegendő napfényt kapjanak vizitormáid (ezt nem tudod pótolni kézileg, ellenben a vizet igen). Az orvosi vizitorma növénytartóban is nevelhető, de fontos, hogy a cserepeket mély tálcákra helyezd, amelyeket 5-8cm vízzel töltesz meg, hogy folyamatos utánpótlást biztosítsanak a termőközegnek, és hogy a növények gyökerei folyamatosan vízben maradjanak. Ügyelj rá, hogy ezt a vizet napi szinten újratöltsd, és heti egyszer felülről is öntözd meg alaposan növényeidet.
Trágyázás: ha a talajt ültetés előtt megtrágyázod, akkor az orvosi vizitormának nem igazán lesz szüksége további táplálásra. Azonban ha levelei sötétzölddé válnak, lekonyulnak, vagy sárgulni kezdenek, akkor használj valamilyen kiegyensúlyozott adalékot, például komposztteát.
Tárolás: fontos megjegyezni, hogy az orvosi vízitorma nagyon érzékeny, puha növény, és hűtőben is csak legfeljebb 2 napig tárolható. Érdemes minden levágott darabot már aznap elfogyasztani, vagy felhasználni!