Vizelet a kertben - mutatjuk, hogyan és miért érdemes kihasználni ennek hatását is kertedben

A vizelet, mint értékes komposzt-kiegészítő

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV, NA
hirdetes

Habár sok kertész számára teljesen hétköznapi dolognak számít az állati ürülékek „kezelése” trágyázás céljából, sokaknak eszükbe sem jutna saját végterméküket felhasználni kerti tevékenységeik során.

A vizelet felhasználása a kertben

Értékes tápanyagok

A tudomány szerint azonban ez komoly pazarlás, hiszen az emberi vizelet tele van azzal az értékes nitrogénnel, amire a növényeknek szükségük van az erős és egészséges fejlődéshez. A boltban kapható nitrogéntartalmú adalékanyagokért sajnos mind környezetünk mind mi, húzós árat vagyunk kénytelen fizetni, méghozzá nem (csak) a pénztárcánkból, hanem egészségünkből is.

A mesterséges nitrogén-adalékok alga túlszaporodásokat, óceáni halott zónákat, fertőzött ivóvízforrásokat és más egészségügyi problémaforrásokat idéznek elő. Mi mégis szinte végtelen mennyiségű természetes, ingyenes nitrogént húzunk le a WC-n minden egyes hónapban.

A hatékonyság fokozása

Ezen információ tudatában már egyre kevésbé tűnik furcsának a saját komposzthalomra való rávizelés, nem igaz? Ha szeretnéd tovább fokozni, akkor szerezz be vagy égess ki magadnak némi bioszenet, ami rendkívül hatékonyan képes magába szívni a különböző ásványi anyagokat és egyéb tápanyagokat. A bioszén képes magába szívni a vizeletet, ami szép lassan ereszti ki magából a felszívott nyersanyagokat.

Ha esetleg nem szeretnél ezzel vesződni, akkor a legközelebbi kerti sütögetés után szedd össze az égésből visszamaradt hamut, és használd azt a vizelet felszívására – a kutatások szerint a vizelet és hamu kombinációja szintén segíthet a növények boldogulásában.

hirdetes

Kísérleti tapasztalatok

Egy katmandui kutatás során kimutatták, hogy az emberi vizelettel és komposzttal trágyázott bell paprikák több termést hoztak és magasabbra nőttek, mint a többi tesztalany – a tesztben összesen 8 féle gondozási módszert próbáltak ki, és ez bizonyult a leghatékonyabbnak. 

Egy másik kísérlet során a Helsinki Egyetem kutatói rájöttek, hogy az üvegházakban nevelt paradicsomok, amelyeket emberi vizelettel és hamuval trágyáztak négyszer annyi termést hoztak, mint a nem trágyázott példányok. A kizárólag csak vizelettel táplált paradicsomok valójában még ennél is több termést produkáltak, de maguk a növények nem fejlődtek olyan erőssé és nem nőttek olyan nagyra, mint azok, amelyek hamut is kaptak.

A szakértők szerint egyetlen ember egy év alatt képes annyi vizeletet termelni, amely elegendő lenne 6300 paradicsompalánta megtrágyázására, ami 2,4 tonnányi paradicsomot jelent. Mielőtt bárki azt hinné, hogy ez valami új őrület, a koncepció története valójában több évszázadra nyúlik vissza. A nepáli földművesek már évszázadok óta használják vizeletüket növényeik táplálására.

Mellékanyagok

Többek érthető módon kételyeiket fejezték ki az emberi vizeletben fellelhető hormonális és gyógyászati maradékanyagokra, azonban ezeket egy megfelelő körülmények között tartott, kellő hőmérsékletre felforrósodó komposzthalom hatástalanítja majd. A nagyipari komposztgyártók is erre alapozva használnak fel mindenféle szerves anyagot a húsmaradékoktól kezdve a csontokon át, az olyan levágott fűmaradékokig, amelyek akár rovarirtó vegyszereket is tartalmazhatnak.

Carol Steinfeld, a Liquid Gold: The Lore and Logic of Using Urine to Grow Plants című könyv szerzője szerint csak az Egyesült Államokban annyi nitrogént csurgatnak ki magukból az emberek évente, ami több mint 4,8 millió hektárnyi kukorica trágyázására lenne elegendő. Ha tehát legközelebb rád jön a kisdolog, akkor irány a komposzthalom!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Budakörnyéki Földhivatal

Földhivatal Közszolgáltató Hétfõ, Szerda: 08:30 - 16:00, Péntek: 08:30 - 12:00 Cím:... Tovább

Cézár-púp

először egy Cézár nevű, kiváló svájci bikán és utódain észlelt jellegzetesség (innen az... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Kertészet