Nyári virághagymák felásása

Mikor ássuk fel a nyáron virágzó növények hagymáit?

SFV
hirdetes

A nyáron virágzó hagymás növények ültetése egyszerű és nagyszerű módja annak, hogy virágágyásainkat könnyed szépséggel ruházzuk fel.

Virághagyma

Az ültetést követően a legtöbb nyári faj kevés figyelmet vagy különös gondoskodást igényel a termelőktől. Bár egyes típusok évelőként viselkednek, sokan közülük kevésbé szívósak, így az időjárás változása könnyedén kárt tehet bennük. Ez az oka annak, hogy néhány növény esetében érdemes figyelmet fordítanunk arra, hogy a virágzás őszi abbamaradását követően a virághagymákat felássuk, majd azokat megfelelően tároljuk. Az alábbiakban megvizsgáljuk a nyári virághagymák néhány leggyakoribb típusának utógondozási eljárásait. 


Mikor kell felásni dáliahagymákat?


A dáliákat technikailag gumókból termesztik. Ezek a gumók gyorsan nőnek, és minden évszakban hatalmas növényeket hoznak létre. Azok számára, akik a dália őshonos zónáján kívül élnek, kulcsfontosságú, hogy tudják, mikor kell kiásni és tárolni a gumókat, hogy megmentsék őket a következő szezonra. 


A legtöbb szakértő azt javasolja, hogy az első fagy beköszöntével hagyjuk a növényeket természetes módon elpusztulni. Miután a növények megbarnultak, a kertészek gyakran hagynak egy-két hetet a gumók kiásása előtt. Ez lehetővé teszi, hogy minden gumón „szemek” alakuljanak ki, amelyekből a következő szezon hajtása alakul majd ki. 


Ásás után hagyjuk a gumókat néhány napig száradni, mielőtt hűvös, sötét helyen kezdjük tárolni őket! A gumókat olyan tárolóközegbe kell csomagolni, amely jól szabályozza a nedvességet: például faforgácsba vagy vermikulitba. A gumók ne legyenek se túl nedvesek, se túl szárazak!

hirdetes


Mikor kell felásni a kannavirág hagymáit?


A dáliákhoz hasonlóan a kannavirág esetében is érdemes megvárnunk, míg a fagy elpusztítja az eleven növényt. 


Óvatosan távolítsuk el az elhalt növényi anyagot úgy, hogy a talaj szintjére vágjuk azt! 


Ezután egy lapáttal óvatosan kiemelhetjük a hagymákat a talajból. 


Mivel a kanna növényeket technikailag rizómákból termesztik, a termelők a nagy csomók eltávolítását találhatják a legegyszerűbbnek. Ezek a csomók mindegyike szétválasztható és szennyeződésmentesre öblíthető tárolás előtt. Miután megszáradtak, a kanna-rizómákat hűvös, sötét helyen kell tárolni, ahol nem éri őket a fagy


Mikor kell felásni a kardvirághagymákat?


 Amelyeket a gumóról termesztettek, azok az első őszi fagy beköszöntével kiáshatóak a kertből. Ezalatt a lombozat természetesen elkezd visszahalni. 


A többi nyáron virágzó évelőhöz hasonlóan a kardvirágot is hagyni kell megszáradni, mielőtt raktárba kerül. Bár nem kötelező, sok kertész úgy találja, hogy a gombaölő szerek és egyéb kezelések alkalmazása jótékony hatással van a különböző betegségek és kártevők áttelelésére. 


Mikor kell felásni a liliomhagymákat?


Bár a liliomhagymák gyakran szívósak, több okból is érdemes inkább felásnunk őket. Ezek közzé tartozik a szaporítás vagy egyszerűen az új helyre való áthelyezés. A többi nyári virághagymához hasonlóan a díszkertészeknek is meg kell várniuk az első fagy beköszöntét. A lombozat természetes elpusztítása elengedhetetlen a növények egészségének és erélyének megőrzéséhez az elkövetkező évszakokban. 


A növények kiásása után minden hagymát alaposan mossunk meg, és ellenőrizzük, hogy nincsenek-e rajtuk sérülés vagy rothadás jelei! 


Hagyjuk megszáradni, és a hagymákat télen át hűvös, sötét helyen tároljuk!


Mikor kell kiásni az elefántfülhagymákat? 


A technikailag gumóból termesztett elefántfülhagymákat az első őszi fagy beköszönte után el kell távolítani a kertből. Ekkor a termelőknek gondosan körül kell ásniuk az egyes növényeket, ügyelve arra, hogy ne károsítsák a gumót. Miután megtisztítottuk a talajtól, minden gumó számára előnyös, ha meleg helyen hagyjuk megszáradni. A legtöbb kertész azt javasolja, hogy csomagoljuk be a gumókat papírba, mielőtt hűvös, sötét helyre visszük őket.
 

Forrás: gardeningknowhow.com

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

életkor meghatározása

nélkülözhetetlen az állatok termelésének, küllemének, értékének és... Tovább

110/2008. (VIII. 30.) FVM rendelet

A sertés ágazatban igénybe vehetõ állatjóléti támogatások feltételeirõl szóló 140/2007.... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert virág virágtermesztés