A viaszvirág gondozása
Az előző oldalon sok mindent elmondtam már a viaszvirág igényeiről, de nézzük részletesebben a legfontosabb dolgokat. Egy biztos: csak napos helyen érzi jól magát a viaszvirág, ezért ilyen helyet válasszunk a számára. Különösen nagy szaktudást nem igényel a viaszvirág gondozása, szerencsére a ez a trópusi és szubtrópusi területeken őshonos növény a legtöbb lakásban, valamint melegházban kitűnően érzi magát. Növekedés közben a kúszófajták a száraikon található gyökérkezdemények segítségével kapaszkodnak, és alkotnak sűrű szövevényt. Számos fajuk ráadásul különösebb beavatkozás nélkül hoz létre nagyon mutatós, kosárszerű formát.
A viaszvirág helye
A viaszvirág számára tökéletes lehet egy délre néző ablak, egy a fontos, ezt pedig már sokszor elmondtam: legyen számára elegendő fény! Ültetésnél figyeljünk arra, hogy a talaj jó vízelvezetésű, laza és nyirkos legyen – a legjobb, ha perlittel kevert virágföldet használunk.
A viaszvirág öntözése
Ha kész az ültetés, és megtaláltuk a legmegfelelőbb helyet számára, akkor nézzük, mit kell tudnunk ahhoz, hogy bőségesen virágozzon! Tavasszal és nyáron fokozottan figyeljünk az öntözésre, tartsuk a földjét nedvesen. Télen nagyrészt száraz legyen a földje, de arra figyeljünk, hogy a levelei ne kezdjenek el zsugorodni a vízhiánytól. Ha nagyon száraz a levegő a lakásban, akkor gyakoribb öntözésre van szükség.
A viaszvirág tápoldatozása
A viaszvirág növekedési időszaka tavasszal és nyáron van, ekkor biztosítsunk számára közepesen meleg-meleg környezetet, télen érkezik a nyugalmi időszak, ekkor nem szükséges számára meleg környezet, szobahőmérséklet megfelel neki. Tavasszal szereti a tápoldatozást, érdemes 3-4 hetente folyékony műtrágyát használnunk öntözés során, a vegetációs időszakban ezt elhagyhatjuk.
A viaszvirág virágzásának elérése
Fontos tudni, hogy a viaszvirág kocsányokon fejleszti a virágait, ezek a virágok elhervadása után is a növényen maradnak, és a következő virágzáshoz szükséges kis rügyek is ezen alakulnak ki – tehát ezeket a kocsányokat ne bántsuk soha! Sajnos gyakori, hogy nem virágzik a növényünk, ha biztosítottuk a kellő fényt, a páradús levegőt, és a nedvességet, mégsem hozott eredményt, akkor még elvégezhetjük a következő trükköt.
A téli hónapokban tegyük a növényt száraz, hűvös (9-10 Celsius fokos) helyre, amikor pedig megjelennek rajta a rügyek, ismét emeljük a hőmérsékletet, fokozatosan. Ez azért segít, mert a folyamatos magas hőmérséklet inkább a szárak növekedését serkenti, a virágrügyek kialakulását pedig akadályozza. A végére tartogattam még egy nagyon fontos dolgot: soha ne mozgassuk a növényt és ne érintsük meg a virágokat virágzás alatt! Remélem, hogy sok örömötök lesz ebben a meseszép növényben, sok sikert kívánok a gondozásához!