Hogyan végezzük el a magok beáztatását?
A magok beáztatásához szükségünk lesz vízre (egyes eljárások esetén helyettesíthető enyhén savas folyadékkal, például kávéval, teával. A savas oldatok az állatok gyomorsavtartalmát utánozzák), vetőmagra és egy műanyag tálra. Először is töltsük fel a műanyag tálunkat vízzel (használjuk a csapból folyó legmelegebb vizet, ugyanis a magok számára ez a legbiztonságosabb). Ezután jöhetnek a magok, tegyük bele mindet a vízbe, majd hagyjuk, hogy teljesen kihűljön.
Meddig kell áztatni a magokat?
Arra kell csupán figyelni, hogy ne legyenek túl sokáig a vízben, ugyanis ez rossz hatással van rájuk. A legtöbb magféleségre igaz, hogy 12-24 órán keresztül érdemes áztatni, a 48 órát, vagyis a két napot semmiképpen se érjük el! Léteznek olyan növényfajok, amelyeknek a magjai túlélik a hosszabb áztatást, de csak akkor érdemes próbálkozni ezzel, ha a növény leírása megemlíti.
Tippek/trükkök a magok áztatásához
Mint minden esetben, most is tudok nektek mondani néhány tippet, ami segít abban, hogy a magok a lehető legjobban reagáljanak az áztatásra! Ha nagyméretű magunk van, vagy olyan, aminek a maghéja nagyon kemény, akkor érdemes elvégezni a bemetszést (kicsit fel kell sérteni a maghéjat) áztatás előtt, így a víz könnyeben be tud hatolni a magba. Ehhez használhatunk éles kést, csiszolópapírt, vagy kalapácsot is, de minden esetben óvatosan végezzük el a műveletet!
Mit tegyünk áztatás után a magokkal?
A beáztatás elvégzése után már nyugodtan el lehet vetni a magokat. Minden növény esetében érdemes elolvasni a csomagoláson feltüntetett útmutatót, mert többnyire minden növénynek más a csírázási ideje.
Egy dolog viszont mindig biztos: a magok beáztatásával csökkenthetjük a csírázási időt, tehát a növények hamarabb indulnak fejlődésnek. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek, próbáljátok ki minél hamarabb a magok áztatását, érdemes! Mutatok még egy érdekes videót a csírázás folyamatáról, nekem nagyon tetszett.