2.ábra
A repce hagyományos, kombinátorral vagy kultivátorral történő magágykészítése mellett a jól kiforrott konstrukciójú gabona sorvetőgépek mechanikus és pneumatikus magadagolású változatai használhatók (2. ábra). A gabona sorvetőgépek többsége rendelkezik aprómagtartállyal, ezeknél a gépeknél a repce vetése során az aprómagtartályt kell használni, az aprómag tulajdonságainak megfelelően a magadagoló tolóhengerek működőhosszát nagyon pontosan be kell állítani.
A kivetendő magmennyiséget – fajtától és egyéb körülményektől függően – 2,5–5,0 kg/ha körül kell beállítani. A tenyészterület vonatkozásában ez a fajták esetében 50–70, hibridek esetében 40–50 db növényt jelent m2-enként. A szimpla- vagy duplasoros gabona sortávra történő vetés esetén minden második sor a megfelelő eleme segítségével lezárandó. A sorelzárás a legtöbb gabonavetőgépen már elektronikusan, a traktor vezetőfülkéjéből is elvégezhető.
A hagyományos gabona sorvetőgépek egyes típusai megfelelő direktvető elemmel felszerelve a repce direktvetésére is alkalmasak. A hidraulikus vagy rugós előfeszítéssel ezen gépek vetőelemterhelése – a normál esethez képest – jelentősen növelhető, akár 300 kg-ig is.
A hagyományos, mechanikus magadagolású gabona sorvetőgépek magágykészítő géppel kiegészített változatai – az előzőeknek megfelelő beállítás után, az agrotechnikai igények kielégítése mellett – szintén jól használhatóak a sűrűsorú repce vetésére.
A kombinált magágykészítő berendezéssel egybeépített gabona sorvetőgépek is – megfelelő beállítás után – a repce, gabona szimpla-, illetve duplasoros sortávolságú vetését meg tudják oldani. Ezek a gépek is mechanikus megadagolású, de pneumatikus magszállítású berendezések. A tárcsás vagy kultivátoros magágykészítő munkája után a mag biztonságos talajba juttatását tárcsás csoroszlyák végzik. A bevetett magágy tömörítését pedig a nagyobb munkaszélességű gépeken gumiabroncsokból összeállított tömörítő hengerek végzik:
Forrás: Agrárium szaklap