Mennyi vízre van szüksége a növényeinknek? Így lehet kiszámolni!

Milyen gyakran és mennyit érdemes locsolnunk a veteményeskertben?

SFV, NA
hirdetes

Akár kezdő, akár már gyakorlott kertészként sokunkban felmerülhet a kérdés, hogy milyen gyakorisággal érdemes öntözni a veteményesünket. Az időjárási viszonyok, a talaj összetétele és a növény növekedési igényei együttesen határozzák meg az öntözési szükségleteket. Szerencsére vannak módszerek annak meghatározására, hogy mikor és mennyi vízre van szüksége a konyhakertünknek. Lássuk, mik ezek!

Zöldséges locsolása

Miért van szüksége a növényeknek vízre? 


Amikor a zöldségtermesztéshez szükséges vízre gondolunk, gyakran a hidratálás jut eszünkbe legegyértelműbb miértként. A víz a növényi szövetek 95%-át teszi ki, valamint alapvető tápanyag is számunkra. A vizet a fotoszintézisben, valamint az ásványi anyagok felvételében és eloszlásában részt vevő kémiai reakciókban is felhasználják a növények. Kertészként gyakran a fonnyadást a hidratáltság hiányának elsődleges jeleként értelmezzük. A veteményeskertben azonban más jelek is léteznek. 


Ha túlságosan nagy a szárazság a zöldégeink számára, akkor növényeink azt kisebb, szárazabb, vagy teljes egészében hiányzó terméssel hálálják meg.

hirdetes
A lombos, zöld zöldségeinken azt vehetjük észre vízhiány esetén, hogy sokkal keményebbek, keserűbbek, sőt, esetleg meg is csavarodnak.


Mennyi vízre van tehát szüksége a zöldségeknek?


A legtöbb kedvenc kerti zöldségnövényünk körülbelül egy hüvelyk (2,5 cm) vizet igényel hetente. Ez lehet csapadék vagy öntözéses formában is táplálhatjuk a növényt. Az egyik legegyszerűbb módja a csapadék követésének a kertben egy olcsó esőmérő. 


Hogyan számoljuk ki a kellő vízmennyiséget?


A veteményeskert potenciális terméshozamának elvesztésének megelőzése érdekében a legjobb, ha pontosan figyelünk, hogy a heti csapadékmennyiség kertünkben meglegyen legalább 1 hüvelyk, azaz 2,5 cm minden héten. Ha ez a csapadékmennyiség nem adott az esőzések által, akkor a kézi öntözéstől kezdve az áztatótömlőkön át a komplett öntözőrendszerekig számos módszert segítségül hívhatunk. No, de honnan tudjuk, hogy csapadékutánpótlásra van szükség? Lássuk, hogyan számolhatjuk ki!


1.lépés: Számoljuk ki, mekkora a kertünk!


Első lépésként számítsuk ki kertünk méretét négyzetméterben úgy, hogy megszorozzuk kertünk hosszát annak szélességével!

A folytatásért olvass tovább!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-29

Lyukas és kukacos a répa? Így kezeld a talajt és a kártevőket

Lyukas és kukacos a répa? Sok esetben a sárgarépalégy vagy drótférgek okozzák a gondot. Így szabadulj meg a kártevőktől egyszerűen és tartsd tisztán a kertet!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

emaszkulátor

az állatok —>ivartalanításakor az ondózsinór, ill. a petefészek függesztő szalagjainak... Tovább

fagyvédelmi öntözés

a víz fagyásakor felszabaduló hó felhasználása a —>fagykár elhárítására. Kis... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Zöldség