Hogyan lett Veszprém Európa kulturális fővárosa? – Ezt kell tudni a veszprémi várnegyed megújításáról

Hogyan lett Veszprém Európa kulturális fővárosa? – Ezt kell tudni a veszprémi várnegyed megújításáról

ZH
hirdetes

A Veszprémi Főegyházmegye Magyarország Kormánya támogatásával 2020 és 2025 között 18 műemléképületet különböző mértékű megújítását valósítja meg. Ehhez fogható felújítási munkálatokat az 250 évben nem végeztek. Vészprém méltán nyerte el Európa kulturális fővárosának címét!

veszprémi érsekség

A veszprémi várnegyed megújítása

A 2020 és 2025 között zajló restaurálások és fejlesztések célja, hogy a főegyházmegye korszerű módon tudja teljesíteni küldetését az evangélium terjesztésére és a kultúra megőrzése terén. Az öt évig tartó fejlesztés éppen a félidejénél tart. Az országosan és nemzetközi kitekintésben is különleges műemlékvédelmi beruházás színfalai mögé kínál betekintést a kiállítás: nemcsak elkészült, hanem folyamatban lévő munkákat is megmutat, vagy ez a Work in Progress 2023, röviden WIP’23.

A veszprémi várnegyed épületei, amelyek a program során felújításra kerülnek:

Veszprémi Főegyházmegyéről

A veszprémi püspökség a magyar egyházszervezés korai időszakában, 1000 körül jött létre. 
Az egyházmegye védőszentjéről a középkorban még nem esett szó, a székesegyház patrocíniuma alapján Szent Mihály egyházmegyéjéről szólnak a források. A püspökség területe a Dunántúl középső részén a Dunakanyartól a Dráváig húzódott, magába foglalta Zala, Somogy, Veszprém, Fejér és Pilis (Visegrád) vármegyéket. Papi utánpótlását a veszprémi székesegyházi iskola oldotta meg, amely magas szintű képzést ugyan biztosított, de ellentétben a hagyománnyal, nem volt egyetem. Az egyházmegye területén a török kor beköszöntéig mintegy 100 szerzetesi közösség működött. 

hirdetes

Az egyházmegye útja az elmúlt több mint ezer esztendőben töretlen volt, II. János Pál pápa meg 1981-ben basilica minor rangot is adományozott az egyházmegye legnagyobb templomának, a Szent Mihály Főszékesegyháznak, mejd Veszprémet 1993-ban érsekség rangjára emelte. Dr. Udvardy György főpásztor pedig 2019. óta töretlenül vezeti a veszprémi érsekséget.

A múlt, jelen és jövő találkozása Veszprémben

Kétszázötven éve nem volt olyan nagyszabású, grandiózus felújítás a veszprémi várnegyedben, mint ami jelenleg is zajlik.

A Veszprémi Főegyházmegye 18 műemléképületet újít meg kívül és belül 2020 és 225 között, amelyek közül több már az idén is látogatható lesz. A veszprémi várnegyed megújítása teljes egészében a Magyar Kormány támogatásával valósul meg. A projekt mintegy 35 ezer négyzetméternyi épített és 10 ezer négyzetméternyi szabad területet ölel fel. A nagyszabású programot dr. Udvardy György, a Veszprémi Főegyházmegye érseke vezeti.

A várnegyed megújítása igazi értékőrző, generációs építő folyamat. Múlt, jelen és jövő összefésülése. A szakemberek gondosan ügyeltek rá, hogy az épületeket a múlt értékeit szem előtt tartva, ugyanakkor a jelen kor elvárásainak és a helyi közösségek igényeinek megfelelve újítsák meg.


Szent Mihály Főszékesegyház

A székesegyház építtetését, az írott források szerint, első királyunk, Szent István felesége, Boldog Gizella királynénk rendelte el 1030 és 1040 között. A kutatások szerint a Szent György-kápolna első rotunda formája megelőzte a főtemplom építését, és később egy nyolcszög alakú átalakítást kapott. A XX. században több jelentős felújításon és régészeti feltáráson is átesett, a főérsek nevében pedig újra régi pompájában ragyoghat.


A Veszprémi Érseki Pincészet

Az Érseki Pincészet is fejlődik, amely mintegy 750 éve, 1277 óta foglalkozik szőlőtermesztéssel, borkészítéssel. Mára a borkészítés a legkorszerűbb technikai eszközök segítségével és tudással, ám hagyományokat követve történik.


Az Érseki Turisztikai Központ is újranyitott

A veszprémi várnegyed megújulásának részeseként 2021-ben átmenetileg bezárt, idén május 12-én azonban újranyithatott.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-26

Toboz díszek házilag: karácsonyfadísz, koszorú és angyalka egyszerűen

A toboz díszek házilag készítve nemcsak gyönyörűek és egyediek, hanem az alkotás örömét is hordozzák – hozz létre természetes és varázslatos dekorációkat.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ugar

a termesztésből időszakosan kivont, tehát be nem vetett, de rendszeresen művelt szántóföld.... Tovább

léha szem (léha mag)

üres kalász-, ill. virágpelyva, kaszat-, hasadó és résztermés, amelyben a mag nem fejlődött... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Agrárjog Állatok Állatorvos állattartás Állattenyésztés dísznövény Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés gyógynövény gyógynövénytermesztés gyümölcs gyümölcstermesztés Házi kert Húsvét Húsvéti programok Karácsony Karácsonyi asztal Karácsonyi díszek kert Kertészet kertfenntartás Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia növény Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások oktatás Paradicsom permetezés Talajművelés Tudomány Ünnep virág virágtermesztés webáruház Zöldség Zöldségtermesztés