Ezen csak rontani fog a következő hetekre kiírt hőmérséklet, ugyanis semmilyen változást nem láthatunk az elkövetkezendő időszak időjárásában. Az viszont bizakodással tölthet el minket, hogy az utóbbi napokban az elpusztult halak száma egyre csak csökken, vízminőség-romlást sem jelentettek.
Mi lehet a megoldás?
Amennyiben szeretnénk segíteni fenntartani a halállományt, a friss víz engedése a tóba csepp a tengerben – egyetlen dolog biztos, hogy ha nem teszünk semmit a halak meg fognak fulladni.
Múlthét péntekre tehető a jelentős halpusztulás, amikor is virradóra rengeteg haltetemet láthattak a Velencei-tó környékére tévedők. Eddig vizsgálatok alapján, ahogy már említettük, oxigénhiány végzett az élőlényekkel.
Ez elsősorban amiatt is probléma, mert maga az időjárás a felelős – sajnos azt pedig nekünk nincs hatalmunk irányítani. A felelős pedig, ahogy említettük, már az ivó halaknál is befolyásoló tényező volt, hiszen ez a biológiai folyamat a normálisnál sokkal gyorsabban zajlott le.
Amennyiben számokkal szeretnénk példálózni – a víz hőmérséklete a hirtelen kialakult meleg végett alig több, mint egy hét alatt 15 °C-ról 25 fokra emelkedett. Az állandó napsütés a többi vízi élőlényre is kihatott. Az algák rendkívül elszaporodtak, ami szintén segítette a szerencsétlen végkimenetelű oxigénhiányt, ami az ívás miatt legyengült halak számára negatív hatást gyakorolt.
Ahogy a víz hőmérséklete melegedik, az oxigén oldhatósága csökken, magyarul a melegebb vízben kevesebb oxigén lesz majd megtalálható – éppen emiatt következő hetekben várható meleg miatt nem fog javulni a helyzet nagyobb mértékben.
Jelenleg is igyekeznek tovább vizsgálni az ügyet, különböző összefüggéseket keresve. Ahogy a vízhez értek, ugyanis rengeteg algát találtak a felszínen, amiknek elszaporodása nem csak ráerősít az oxigén hiányára, de anyagcseréjük végett toxinok juthatnak a vízbe. Az ökológusok szerint nem lehet csupán egy dolgot okolni a kialakult helyzet kapcsán.