Soha többé nem kell boltban vagy zöldségesnél fokhagymát vásárolnod, hála ennek a hihetetlenül egyszerű módszernek! Én tavaly próbáltam ki először, azóta mindig van itthon fokhagyma, szóval merem ajánlani mindenkinek!
Miért is olyan jó a fokhagyma?
Erős antibakteriális és gombaellenes hatását Louis Pasteur már 1858-ban leírta, később 1920-ban a svájci Sandoz gyógyszergyár izolálta az antibakteriális hatóanyag vegyületeit, az alliint és az abból kialakuló allicint. Kínai kutatók által in vitro (emberi szervezeten kívül) végzett kísérletek arra engednek következtetni, hogy az allicin más élettani hatásai mellett ráksejtellenes tulajdonsággal is bír.
A fokhagyma tartalmaz még szénhidrátot, fehérjét, fontos ásványi anyagokat, valamint több vitamint (A-vitamin, B-vitamin, C-vitamin, E-vitamin), amiknek köszönhetően erős antioxidáns hatást fejt ki. A komplex összetevőknek köszönhetően jelentős immunrendszer-erősítő hatást is megfigyeltek. Jellegzetes illatát egy kéntartalmú anyag, az a joén adja.
A modern orvostudomány igazolta a fokhagyma vérnyomáscsökkentő, baktérium- vírus- és gombaellenes, emésztést elősegítő, bélfertőtlenítő, bélféregűző, epe- és májműködést elősegítő hatását. Sokáig úgy vélték és néhány korábban elvégzett kísérlet eredményei is arra mutattak, hogy a magas koleszterinszint csökkentésére is hatásos, azonban a Stanford Egyetem vizsgálatai (2007. február) nem igazolták ezt az elképzelést.
Felhasználják levesek, főzelékek, saláták, sültek, vadhúsok, szószok, kolbászáruk készítéséhez, de kedvelt pirítós vagy lángos ízesítéséhez is. A legtöbb húspác és húsfűszer-keverék már-már kötelező alkotóeleme, a curry egyik meghatározó ízanyaga. Gerezdenként, összezúzva vagy szárítva és porítva (például fokhagymasóként) egyaránt használják. A balkáni ételek legtöbbjéhez (ürüsült stb.) nélkülözhetetlen.
Semmi másra nincsen szükségünk, csak egy fej fokhagymára, egy virágcserépre és természetesen virágföldre. Ne aggódj, most vásároltál utoljára fokhagymát! Ha meg van minden, akkor szedd szét a fokhagymát gerezdekre, majd a vastagabb felével lefelé nagyjából 2 centiméteres távolságokra egymástól szurkáljuk a földbe, és már kész is vagyunk! Tudom, sokak most bosszankodnak, hogy ez persze, természetes, hol itt a trükk. Elmondom nektek, hogy sokaknak ez nem egyértelmű, sőt. Szóval kérlek titeket, ne hurrogjátok le egymást.
Miután elültettük a fokhagymagerezdeket, nincs más dolgunk, mint várni, a cserepet ne tegyük túl napos helyre és öntözzünk naponta kétszer legalább. A fokhagyma levelei meg fognak nőni 10-12 centiméteresre, ekkor ezeket le is vághatjuk és elfogyaszthatjuk. A földben lévő gumók pedig folyamatosan fejlődni fognak! Amikor a zöld szár nem nő, és elkezd száradni, akkor ne ijedjünk meg, mert ez csak jót jelent, mégpedig azt, hogy kifejlődtek az új fejek! Piszkáld meg a födet egy kicsit, majd emeld ki a fokhagymákat!