A saját virágok termesztése azt jelenti, hogy a boltban vásárolt virágok árának töredékéért élvezheted a szezonális virágokat és virágcsokrokat – és természetesen ez a vágott virágok termesztésének egy környezetbarát módja. Nagyon kifizetődő, és csak néhány négyzetméterre van szüksége a virágzáshoz az év többi hónapjában. Válassz egy olyan helyet, ahol sok a nap – a legtöbb vágott virág sok napsütést igényel. Viszont a menedék is fontos – az erős szél károsíthatja a fiatal palántákat, és a növények akár kidőlhetnek. Nézd végig egész éves tippjeinket!
Január – a tervezés és magrendelés hónapja
Tervezd meg a virágos kerted – milyen virágokat szeretnél termeszteni? Jó ötlet egynyári és kétnyári növényeket nevelni – ezek biztosítják a leghosszabb virágzási időszakot. Korai vetés? Azt tapasztalhatod, hogy egy kis plusz hő és védelem megéri a befektetést, ha néhány vágott virágmagot szeretnél már az év elején lendületbe hozni. Három fő tartozékot kell figyelembe venni: A fűtött szaporítógépek tökéletes növekedési feltételeket biztosítanak egyes palánták számára, a hideg keret pedig védelmet nyújt a télies időjárás ellen, és elősegítheti a szívós magvak növekedését, illetve egy üvegház is hasznos tud lenni, persze, egy nagyobb befektetést igényel.
Február – ásó, kapa…és dugványok
Rendelj dugványokat – például dália gumókat és gyökeres krizantém dugványokat. Elkezdheted a parcella előkészítését is holland kapával vagy kézi gyomirtó eszközzel gyomlálni , kerti ásóval átásni , és jól elkorhadt trágyát vagy kerti komposztot teríteni rá.
Március – végre történik valami látványosabb
Folytasd a parcella előkészítését – gyomlálj, áss, adj hozzá szerves anyagot, és gereblyézd finomra. Eljött a krizantém dugványokat és a dália gumók ideje, és vess el édesborsót is. A hónap vége felé vessünk szívós egynyári növényeket . Vess sorba – könnyebben észlelhető a gyom ezáltal.
Április-május – gyomlálás és öntözés
Folytasd a szívós egynyári növények vetését és a már elvetettek vékony sorait, és öntözd is rendszeresen őket. Továbbra is vethetsz félálló egynyári növényeket, ezenkívül helyezz el növénytartókat minden olyan növény számára, amely valószínűleg el fog dőlni. Májusban folytasd a gyomlálást, öntözést és a szívós egynyári palánták ápolását.
Június-július-augusztus: végre vághatjuk őket!
Ebben az időszakban fokozattan védjük növényeinket a csigáktól, öntözzünk és gyomláljunk továbbra is kitartóan. Júliusban majdnem az összes virágunkat már vághatjuk, így hívhatjuk ezt a hónapot akár a vágott virágok hónapjának is. Augusztusban a két kedvenc virágunkat a napraforgót és a dáliát is lehet már vágni szép csokrokba.
Szeptember – még meleg a talaj
Szeptember jó hónap a szívós egynyári növények vetésére – hisz a talaj még meleg. Ültethetsz nárciszhagymát és vethetsz édesborsót is újra. Illetve a vetőmagot jövő évi vetésre is megtakaríthatod.
Október – a tavaszi hagymaültetés hónapja
Egyes virágok, mint például a dáliák és a pillangóvirág, az első fagyokig virágoznak. Ha a dália levele megfeketedett a fagytól, vágjuk le, majd ássuk ki a gumókat és tároljuk hűvös, száraz helyen. Október a tavaszi hagymaültetés hónapja – jácint, tulipán, nárcisz, bármi jöhet, ami hagymás.
November-december – tisztítás és év értékelés
Tisztítsd meg a növények körül a talajt, szépen rendezd el. A fagyok ellen végezz talajtakarást, a növénytámaszokat rakd el jövőre, majd dőlj hátra és értékeld az évedet: milyen volt vágott virágokat termeszteni? Jövőre mikkel újítasz be? Legyél büszke magadra, és lélekben készülhetsz a jövő évi kertészkedésre.