Trágyázás
A vadszedret tavasszal kell trágyázni, amikor a bokrok téli nyugalmi időszakukból ébredeznek. Ehhez 10-10-10 arányú, kiegyensúlyozott NPK műtrágyát érdemes használni. Ősszel egy második trágyázást is érdemes tartani, szerves trágya vagy komposzt használatával, ami a gyomokat is segít lefojtani.
Metszés
A vadszeder gyökerei évelők ugyan, de az azokból kinövő vesszők egynyáriak. Éppen ezért a második évben kihajtó vesszőket, amelyekről már leszüretelted a terméseket, le kell majd metszened róluk. Egy kifejlett bokrok új, még nem termett vesszőit nyáron nagyjából 90cm-re kell visszavágni. Ez arra készteti majd őket, hogy szerteágazzanak, és a lehető legtöbb termést hozzák majd. Miután ezek a vesszők is termést hoztak, rögtön a leszüretelésük után egészen a talajig vissza kell vágni őket. Kora tavasszal, amikor beindulnak az új hajtások, távolítsd el az összes télen megsérült vesszőt a bokrokról, és ritkítsd meg a maradékot, hogy csupán 4-5 maradjon meg a legerősebb vesszők közül.
A vadszeder szaporítása
A vadszeder szaporítása egyszerű feladat, hiszen elég csupán néhány dugványt vágni hozzá. Metssz le egy 10cm-es darabot az egyik szár végéről a tavasz végén, amikor a hőmérséklet már kellemesen felmelegedett. Ültesd el ezt a dugványt a talajban, és tartsd azt nyirkosan körülötte (ha az eső nem gondoskodik erről, akkor neked kell). Ideális körülmények között a dugvány négy hét elteltével gyökereket növeszt majd. A palánta őszre kellően megerősödik majd, hogy végleges helyére ültesd (ha eredetileg nem oda került), de egészen tavaszig is nevelgetheted egy védettebb helyen, hogy az utolsó fagy után kiültethesd a kertbe.
A vadszeder betegségei és kártevői
A vadszedrek fogékonyak az antraknózisra, a szárrothadásra és a gyökérgolyvára is. A betegségek megelőzése érdekében ajánlott megbízható helyről vásárolt, ellenálló fajtákat ültetni a kertbe. Fontos továbbá a kert rendszeres gyomlálása és általános tisztántartása, mert a gyomokon és a növényi hulladékok között többféle betegség is rejtőzködhet.
Rovarok telén a poloskákra és a Pennisetia marginata nevű fekete-sárga molyokra kell odafigyelned (amelyek ijesztően hasonlítanak a kecskedarazsakra). A moly lárvái előszeretettel ássák be magukat a szederfélék gyökereibe. Minél egészségesebbek bokraid, annál jobban ellenállnak majd az efféle támadásoknak. A vadszedreket vírusos betegségek is megtámadhatják. Ezek általában világossárga foltok formájában jelennek meg a leveleken, és a fertőzött bokrokat azonnal el kell távolítani a kertből, és meg kell semmisíteni őket.
A vadszeder szüretelése
A még éretlen vadszedrek zöldek, majd piros színt vesznek fel, végül pedig sötét, fekete színűre érnek be. A vadszeder nem érik tovább, miután leszüretelik, ezért csak éretten szabad betakarítani őket a bokrokról. Ez után legfeljebb egy hétig tárolhatod őket a hűtőben.
MegLearner képe a Pixabay -en.