Az emberek manapság már számos dolga akad egy napra ebben a rohanó világban és nem biztos, hogy annyi időt tudunk kertünk és lakásunk szépségével foglalkozni, mint amennyit szeretnénk. De aggodalomra semmi ok, hiszen nem csak a tökéletesre nyírt fű és a centiméterre pontos távolságban elhelyezkedő, tökéletes gömbformára nyírt bokrot mutathatnak jól egy kertben! Az elburjánzott növények is mutathatnak jól és még környezeti szempontból is hasznos lehet!
A természet ereje a kertünkben, avagy wildlife gardening
Amikor azt mondjuk, hogy tökéletes kert, mindenkinek a tövig nyírt gyep, a makulátlan pázsit és formára nyírt cserjék jutnak eszébe, azonban ez nem minden esetben lehet igaz! A természetesség egyre szélesebb körben kap újra főszerepet, nincs ez másképp a házi kertekkel sem! Már van is erre egy kifejezés a wildlife gardening, amit talán magyarul úgy használhatnánk, hogy a békén hagyott kert. A koncepció szerint kerülni kell minden nem természetes, tehát mérgező rovarírtó szert, a steril burkolatokat, és mi egymást, hogy kertünk úgy fejlődhessen, ahogy azt a természetben is tenné.
A wildlife gardening, vagy másképp a rewilding kerttervezési eljárás egyre népszerűbb nem csak az Államokban de Európában is. Ez azért remek hír, mert ezzel csökkenthető az ökológiai hanyatlás és ösztönözhetjük az őshonos fajokat a növekedésre.
Ne mérgezd a kertedet!
A rewildingban hihetetlenül fontos, hogy organikusan kertészkedjünk, hiszen a különböző gyomírtók és permetező szerek használatával nem csak a növényeket tesszük ki mérgező anyagoknak, de alapvetően nagy táplálékforrást veszünk el a kertünkben élő állatoktól is, leginkább a madaraktól. Amennyiben például a csigák elburjánzottak a kertben, más megoldást is találhatunk a kiűzésükre, mint a mérgező vegyszerek. Kipróbálhatjuk a sörcsapdát, amikor egy kis edénybe öntünk egy kis sört, ami odavonzza a csigákat. A levéltetvek ellen pedig, be kell csalogatni a cinegéket a kertünkbe különböző madáreleséggel, amit a beteg növény mellé helyezünk. De számos természetes megoldást találhatsz még weboldalunkon! Például olvasd el EZT!
Vadkert, de mesebeli kinézet
Talán elsőre neked is furcsa lehet, hogy nem vágod a hátsókertben 2 naponta füvet, de, ha hagyod természetesen nőni a növényeket az még nem jelenti azt, hogy a kert teljesen elvadul majd. Mesebeli kertet is kialakíthatsz, ha nem tövig nyírod a füvet, hanem inkább a kert egy részét lekaszálod és más típusú füvet és vadvirágokat vetsz a talajba. A kerted nem elhanyagolva lesz, csak hagyod kibontakozni a természetes folyamatokat. A rewilding elképzelésben kezelni kell a kertet, ugyanis egyes gyomokat és a csalánt nem igazán lenne hasznos elburjánztatni a kertben, mert azzal az ellenkezőjét érhetjük el annak, mint amit elképzelünk.
A kerti minirét titka a megfelelő kaszálás. Próbáljunk ellenállni a fűnyírásnak legalább 1 hónapig, de az lenne a legjobb, ha egész nyáron nem érnénk a fűnyíróhoz. A hosszú idő lehetőséget ad a vadvirágoknak, hogy fejlődhessenek. Az első vágás függhet az évtől és az időjárástól is, de egy későbbi vágás több invazív faj növekedését is megelőzheti. Ezt csinálhatjuk kaszával, vagy ha kisebb felületről van szó, akár egy olló is megteszi.