A vadgesztenye felhasználása - szuper módszereket mutatok, így használd ki a természet ajándékát!

Így használhatod fel a vadgesztenyét

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A természet rengeteg ajándékot ad nekünk, mi pedig a legtöbbször észre sem vesszük ezeket…Mostani cikkemben megmutatom nektek, hogyan használhatjátok fel a vadgesztenyét, érdemes kipróbálni ezeket a szuper trükköket! 

Használd fel a vadgesztenyét

Néhány érdekes tény a vadgesztenyéről

Észak-Amerikában több faja él ennek a nemzetségnek, mint Európában, ez leginkább azért van, mert a fajok többsége inkább a mediterrán éghajlatot kedveli, de létezik olyan is, mint például a közönséges és a hússzínű vadgesztenye, ami a Kárpát-medencében is megél. 

A vadgesztenye fajok lehetnek fák, illetve bokrok is, a fák koronája jellegzetes, terebélyes, össze sem lehet téveszteni más fájéval. Levelei hosszú nyelűek, 5-9 visszás tojásdad alakúak, ujjasan összetettek, illetve fűrészes élűek. A levélkék válla elkeskenyedik, a csúcsuk pedig hegyes, a levelek erezete élre futó, szárnyas. 

Virágaik két-, illetve háromszínűek, nagyok, felálló bugákba állnak össze. Termésük a sokak által ismert gesztenye (Castanea), de a vadgesztenye termése kevésbé tüskés, bőrszerű tok. A magvakon nagy köldökfoltokat láthatunk. 

A vadgesztenye gondozása

hirdetes

Maga a fa lombhullató, ősszel csodaszép színekben pompázik, utána pedig elveszíti lombozatát. Kedveli a homokos talajt, de az agyagos területeken is képes megélni. Ősszel és tavasszal, lehetőség szerint előcsíráztatás után vessük a magvait szabadba, figyelve arra, hogy a köldökfoltok lefelé forduljanak, és barázdákba kerüljenek.

Tudni kell még azt is, hogy a kertészeti változatokat tavasszal oltással vagy nyár elején szemzéssel közönséges vadgesztenye (Aesculis hippocastanum) alanyon szaporítják. A cserjés vadgesztenye (Aesculus parviflora) feltöltéses bujtással és gyökérdugványról is szaporítható. Megismerkedett végre mindenki a vadgesztenyével, most pedig nézzük, hogyan használhatjuk fel!

A vadgesztenye felhasználási lehetőségei

Már a XVI. században is széleskörűen használta a nép gyógyászat a vadgesztenyét, a termését reszelve vagy szárítva, porrá őrölve hasmenés megszüntetésére alkalmazták. A termés szeszes kivonatát, és a szeszben áztatott virágokat, illetve kivonatokat pedig reumás fájdalmak enyhítésére használták fel. Ezután jöttek a kutatások, kísérletekkel próbáltál izolálni az aktív hatóanyagokat, ami sikerült is, ezeket a mai napig használ a humán gyógyászat! 

A vadgesztenye terméséből előállítható az eszcin, ami más növények hatóanyagaival társítva visszérgyulladás, aranyérbántalmak, cerebrális műtétek utáni ödémák, illetve mozgásszervi betegségek kiegészítő készítményeként alkalmazható. A növény virágaiban és leveleiben fellelhető hatóanyagok aranyér elleni ülőfürdőhöz hasznosak, a fa kérgéből nyert vegyületeket fényvédő krémek és napolajak előállításában értékesíti a kozmetikaipar. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem