Szeptember hónapban a csillagos égbolton egy különleges látványban lehet részünk, hiszen a váratlanul feltűnt C/2023 P1 (Nisimura) üstökös szabad szemmel is láthatóvá válhat az északi égbolton.
Egy új üstököst fedeztek fel
A japán amatőr csillagász, Hideo Nisimura felfedezése egy izgalmas új jelenséget hozott az égi panorámába. Fedezése időpontja augusztus 12-e volt, amikor is a 72 éves Nisimura a saját észlelőhelyén, a Kakegava város melletti Gomjo nevű teaültetvényen pillantotta meg az üstököst.
A Világ kíváncsi figyelme
A felfedezés pillanatát követően a Japán Nemzeti Obszervatórium bejelentése sok amatőr csillagászt inspirált arra, hogy saját eszközeikkel is megerősítsék a felfedezést. Az üstökös látszó fényessége kezdetben tizenegy magnitúdós volt, ami a jelenlegi kisebb távcsövek számára viszonylag erős fényességnek számít. Az égitest pályáját is gyorsan meghatározták, ami megerősítette, hogy egy korábban ismeretlen üstökösről van szó. Az üstökös gázkómája zöldes árnyalatú, ami a kétatomos szénmolekuláktól származik. A róla készült képeken már a halványan ragyogó farkát is lehet látni.
A közelgő csillaghullás
Az újonnan felfedezett üstökös a Naprendszerhez tartozik, és szeptember 18-án közelít leginkább a Naphoz. Ekkor várhatóan eléri a három magnitúdós fényességet. Bár ilyenkor inkább a hajnal hasadékán, a világosodó égen lesz látható, a csillagászok azt ajánlják, hogy szeptember 10-e körül próbálkozzunk a megfigyelésével. Ekkor ugyan még halványabb, de könnyebben észlelhető lesz az égbolton.
A Föld közelsége
Az üstökös szeptember 13-án kerül a legközelebb a Földhöz, mindössze 127,5 millió kilométerre lesz tőlünk. Ez egy kivételes alkalom lesz arra, hogy közelebbről megfigyeljük ezt az égi jelenséget.
Európa Első Csillagos Égbolt Közössége
Az európai csillagászat kedvelőinek is izgalmas időszakot hoz a szeptember, amikor is az új üstökös megfigyelésére adódik lehetőség. Azonban, azok számára, akik nem csak az égitestek iránt érdeklődnek, hanem az éjszakai égbolt eredeti szépségét is meg szeretnék tapasztalni, az Adriai-tenger gyönyörű kis szigetén, Hvaron is örömteli időszak köszönt.
A sötét égbolt védelme
Hvar szigetén, Jelsa városában, az éjszakai égbolt védelme az egyik legfontosabb szempont. Az IDA (Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség) elismerése is azt mutatja, hogy a település elkötelezett a természetes, fényszennyezéstől mentes égbolt megőrzése iránt. A helyi polgármester és az idegenforgalmi hivatal vezetője is bízik abban, hogy a városuk hamarosan asztroturisztikai célponttá válik.
Csillagos égbolt és túrázás
Hvar azonban nemcsak az éjszakai égboltjával büszkélkedhet, hanem kiváló túrázási lehetőségeket is kínál a magas hegyekkel és a kristálytiszta öblökkel. A sűrű fenyőerdőkben védett állatok és növények élnek, a sziget pedig gazdag kulturális örökségben is.
Ha szeretnél egy olyan utazást tervezni, amely az éjszakai égbolt varázslatát, a természet szépségét és a kulturális gazdagságot egyesíti, akkor Hvar szigete és az újonnan felfedezett üstökös megfigyelése tökéletes választás lehet számodra. Legyen szemed a csillagokon és a gyönyörű világokon!