Az uborka lefagyasztása lehetővé teszi, hogy hosszú ideig megőrizd terméseid frissességét. Az uborkák akár hónapokon át is tárolhatók egy fagyasztóban, viszont nem mindegy, hogy hogyan készíted fel őket a „hibernációra”. Íme minden, amit az uborkák lefagyasztásáról tudnod érdemes.
Uborka lefagyasztása egészben? Lehetséges?
Habár senki sem tilthatja meg, hogy egy egész uborkát helyezz a fagyasztóba, a termések textúrája így sokkal puhább és vizenyős lesz, mint a friss uborkáké. Ezt úgy lehet elkerülni, hogy előtte felszeleteled őket. Így az uborka lefagyasztása során érdemesebb felszeletelni őket.
Ha muszáj egészben lefagyasztani uborkáidat, akkor a felolvasztás után továbbra is kiválóan alkalmasak lesznek turmixokba, különféle gyümölcsökkel és zöldségekkel párosítva.
Meddig tárolható az uborka lefagyasztása után?
Az uborka fagyasztása után akár 6-9 hónapig is felhasználható marad. Természetesen érdemes minél többet frissen felhasználni belőlük, majd eltenni a maradékot máskorra.
A lefagyasztott uborkák felolvasztásához először a hűtőbe kell áthelyezni őket a fagyasztóból, lehetőleg egy egész éjszakára. Készülj fel rá, hogy a korábban lefagyasztott, majd felolvasztott uborkák valamivel puhábbak lesznek, mint a friss, ropogós termések.
Módszerek az uborka lefagyasztásához
Mint fentebb olvashattad, az uborkákat érdemes felszeletelni, mielőtt lefagyasztanád őket. Az egyik hasznos tipp az uborka lefagyasztása kapcsán, hogy próbálj minél egyenletesebb, 6 mm vastag szeleteket vágni. Így mindegyikük ugyan olyan gyorsan fagy meg, majd olvad fel, amikor szükséged van rájuk.
Vágj tehát 6 mm-es szeleteket uborkáidból, majd helyezd ezeket egy sütőpapírra. Ez után mehetnek a fagyasztóba 3 órára. A 3 óra elteltével vedd ki őket a fagyasztóból, helyezd őket egy légmentesen zárható tárolóba, majd vissza a fagyasztóba.
Ha szeretnéd még hatékonyabban megőrizni az uborkák ropogós textúráját, akkor készíts belőlük szeletelt savanyúuborkát a fagyasztás előtt.
Az uborka fagyasztás következményei a zöldségre
Függetlenül attól, hogy milyen módszerrel történt az uborka lefgyasztása, felolvasztása után az uborka textúrája valamivel puhább lesz. Ez annak köszönhető, hogy az uborkák sejtjei tele vannak vízzel, amelyek a fagyás során kristályokká alakulnak át, és átszakítják a sejtfalakat.
Ezt a fent leírt módszerekkel lehet némileg ellensúlyozni, de megakadályozni nem.
Tippek az uborka lefagyasztása kapcsán
Az uborkát általában nem szokás blansírozni, mivel a hőkezelés rontja a textúráját. Az uborka lefagyasztása után egyébként is puhább lesz, így bátran kombinálható ezzel a módszerrel. Azonban, ha a célunk a hosszabb eltarthatóság, akkor egy rövid, 1-2 perces blansírozás segíthet megőrizni a színét és a tápanyagokat.
Kísérletezzünk különböző ízesítésekkel is! Például lefagyasztás előtt megszórhatjuk a szeleteket egy kevés sóval vagy fűszerekkel, hogy még érdekesebb ízvilágot kapjunk a későbbi felhasználás során.
Az uborka fagyasztása után: új dimenziók a felhasználásban
Turmixok és smoothie-k: Az uborka fagyasztása kifejezetten praktikus lehet azok számára akik egészséges italok fogyasztására nyitottak. A fagyasztott uborka kiváló alapanyag turmixokhoz, mivel friss, hűsítő ízt ad hozzá. Keverjük össze más gyümölcsökkel és zöldségekkel egy tápláló italhoz.
Levesek: Az uborka fagyasztása után bátran adható hideg levesekhez. A gazpacho vagy tzatziki leves remek összetevője, a fagyasztott uborka tökéletes alapanyag lehet ezekben az ételekben. Forró levesekhez is adhatjuk, ahol a főzés során megpuhul.
Szószok és mártogatósok: Fagyasztott uborkát használhatunk különböző szószok és mártogatósok, például tzatziki készítéséhez. Aprítva vagy pépesítve könnyen belekeverhető.
Jégkockák helyett: Fagyasztott uborkaszeletek jól használhatók italok hűtésére is, különösen nyáron. Frissítően hatnak vízben, limonádéban vagy akár koktélokban is