Előfordulhat, hogy uborkapalántáid gazdagabban teremnek, mint amire számítottál, de az is lehet, hogy szimplán csak több uborkát hoztál haza a zöldségestől, mint amennyire ténylegesen szükséged volt. Szóval mi a teendő, ha nem szeretnéd veszni hagyni ezeket az egészséges, frissítő terméseket? Mielőtt a komposzthatlom irányába fordulnál, vess egy pillantást az alábbi ötletekre!
Uborka felhasználása: Savanyítás
Ha szeretnéd meghosszabbítani uborkáid „szavatosságát”, akkor mindenképpen a savanyítás a legmegfelelőbb módszer erre. A savanyítással továbbá ropogós textúrájukat is megőrizheted. A savanyúuborkák kiválóak különböző fogások mellé, szendvicsekbe, tálakra vagy akár magukban is – mindez csak ízlés kérdése.
Lényegében bármilyen uborkafajtát savanyíthatsz, egyedül arra kell odafigyelned, hogy a hosszabbakat kisebb kell majd vágnod, mielőtt az üvegbe helyeznéd őket. A kisebb méretű uborkákat egészben is felhasználhatod erre a célra.
Uborka felhasználása: Uborkás víz
Az extra uborkák, citromok, lime-ok, bogyók és egyéb gyümölcsök felszeletelve extra ízt és frissítő hatást kölcsönözhetnek egy pohár víznek. Na persze, az íz nem minden, hiszen a vitaminok és tápanyagok egy része is kiázik belőlük.
Néhány uborkaszeletet akár egy nagyobb kancsó vízbe is bedobhatsz, amiből aztán kedvedre öntögethetsz magadnak vagy vendégeidnek. A vizet kiegészítheted továbbá mentalevelekkel, eperszeletekkel, citrommal és egyéb termésekkel is.
Uborka felhasználása: Turmixok
Ha nem tudsz mit kezdeni a megmaradt uborkákkal, akkor add hozzá őket kedvenc turmixaidhoz. Az uborkák könnyed, frissítő ízt kölcsönöznek bármelyik keveréknek, ráadásul sok vitamint és vizet is hordoznak magukban, amikel csak jót teszel szervezetednek.
Bármilyen frissuborkát felhasználhatsz erre a célra, habár a mini és kígyóuborkák a legjobbak turmixokba.
Uborka felhasználása: Alkoholmentes koktélok
Ha vendégeket vársz, legyen szó családtagokról vagy barátokról, néhány alkoholmentes koktélt is készíthetsz nekik egy kevés uborka felhasználásával. Akárcsak a turmixokat, az uborkák a koktélokat is frissítő italokká varázsolják könnyed ízüknek és magas víztartalmuknak köszönhetően.
Szintén ajánlott kígyóuborkát vagy mini uborkákat felhasználni erre a célra.
Uborka felhasználása: Saláták
Nincs is jobb egy friss salátánál a nyári melegben, tele ropogós zöldségekkel, frissítő ízekkel, vitaminokkal és tápanyagokkal. Az uborkák tökéletesek erre a célra, ezért, ha valamivel több maradt a nyakadon, mint amennyire számítottál, add hozzá őket a következő salátádhoz!
Az uborkák semleges, friss ízük miatt lényegében bármilyen más hozzávalót jól kiegészítenek, és ropogós textúrát kölcsönöznek a kész fogásoknak.
Uborka felhasználása: Tzatziki szósz
Néhány uborka, egy kis görög joghurt, kapor, citromlé és fokhagyma felhasználásával egy kellemes tzatziki szószt készíthetsz magadnak, amit aztán le is fagyaszthatsz későbbi felhasználására. Ez a szósz remek friss zöldségekhez, pitákhoz, szendvicseken és fűszeres húsok mellé is, hogy csak néhány példát említsünk.
Mivel a tzatzikihez reszelt uborkákra van szükség, mindenképpen érdemes a nagyobb uborkafajták közül válogatni, amiket könnyebb lereszelni.
Uborka felhasználása: Gazpacho
Ez a zöldségekkel teli hideg leves remek az extra uborkák (illetve paradicsomok és paprikák) felhasználására. A gazpacho egyszerűen elkészíthető, mégis tele van ízzel és tápanyagokkal. A hagyomány szerint hideg elvesként fogyasztják, de akár hideg tésztaszószként is felhasználható.
Mivel ez a fogás a hozzávalók összeturmixolásával készül el, bármilyen uborkát fel lehet használni hozzá.