Az emberek elsősorban gyomnövénynek tartják, mégis számos jótékony hatása van, gyógynövénynek számít – ismerd meg Te is a tyúkhúrt, annak gyógyító jellegét mostani cikkünkből!
A legtöbb esetben, amikor a gyomnövényekről van szó, biztosan említésre kerül a tyúkhúr is – pedig ez a növény sokkal többet ér, minthogy csak kikapáljuk, kiírtsuk kertünkből! Biztosan mindenki gyerekként nyaranta segített szüleinek, nagyszüleinek, akiknél már szinte szállóigévé válhatott, hogy „menj, tépj tyúkhúrt a csirkéknek”.
Ebből logikus, ha azt gondoljuk, hogy csupán egy gyorsan terjedő gyomnövényről van szó, amit csupán a baromfiudvarban tartózkodó szárnyasok kedvelnek, előszeretettel fogyasztanak. Ugyanakkor, bár furcsának tűnhet, de ez a „gyomnövény” rendkívül jó saláta alapanyagnak számít, akár grillezések kapcsán is!
Megdöbbenésünknek elsődleges oka az lehet, hogy nem féltetlenül ismerjük azokat a növényeket, melyek kertünkben, vadon nőnek – rengeteg közülük mégis számos jótékony hatással bír, gyógynövénynek tekinthető. Arról nem is beszélve, hogy konyhánkban is helyük lehet! Erre pedig remek példa a már sokszor említett tyúkhúr. A legtöbben igyekeznek minél hamarabb megszabadulni tőle, eltüntetni kertjükből – mostani cikkünk nekik szól. Nézzük, miért érdemes vigyáznod erre a növényre is.
Röviden a tyúkhúrról
A közönséges tyúkhúr zárvatermő, a szegfűszegfélék családjába tartozó kétszikű növény. Európából származik, mégis, Észak-Amerikában is fellelhető. A nitrogénben gazdag talajt szereti elsősorban – éppen ezért is gyakorta elterjedt a jól karbantartott mezőgazdasági területeken. Ezen a ponton érdemes még hozzáfűzni, hogy gyakran vegyszerrel írtják.
Általában a hideg évszakban csírázik, egyéves növény – mégis rendkívül tartós, masszív. Ahol egyszer letelepszik, akár még 25 éven keresztül is kicsírázhat – ennek okán pedig előszeretettel használják talajtakaró növénynek példának okáért szőlősökben. Ebből is látszik, hogy bár gyomnövény, mégis képesek lehetünk jól kihasználni azt, hogy gyorsan terjed és rendkívül nagy a tűrőképessége.