Sokan csak egy gyomként tekintenek a tyúkhúrra, amit irtani kell, pedig ennél jóval több ez egy növény. Igazi gyógyhatásai vannak, amit sokszor ki is használnak különböző területeken. Nézzük mire jó a tyúkhúr, és milyen pozitív hatásai vannak.
Mi is az a tyúkhúr?
Akkor most nem gyom? Nem, bár sokan annak kezelik. A tyúkhúr (Stellaria media) Európában őshonos egynyári növény, amely Észak-Amerikában honosodott meg. A gyógynövénykutatók és az alternatív gyógyászat gyakorlóinak még sosem fordult elő a fejükben, hogy a tyúkhúr irtásán gondolkozzanak, hiszen ez a növény egy igazi kincs. A népi gyógymódok között is többször találkozhatunk a tyúkhúrral, virágait, leveleit és szárát régóta használják különböző gyógyhatású főzetek, kivonatok és teák készítésére. Manapság már tyúkhúrral kenőcs formában is találkozhatunk, hiszen helyileg alkalmazva különböző bőrbetegségeknek is remek ellenszere.
Mire használható a tyúkhúr?
A tyúkhúr népi gyógyászatban való használatát már a 16. században feljegyezték, amikor is gyakran használták sebek kezelésére. Idővel „vértisztítóként” használták fel, valamint asztma, székrekedés, menstruációs fájdalom, gyomorfekély, veszettség, légúti betegségek kezelésére. Manapság már a szájon át történő alkalmazása nem gyakori a lehetséges veszélyes mellékhatások miatt. Ez nem akadályozta meg bizonyos kultúrákban, hogy élelmiszerként használják, beleértve Japánt is, ahol széles körben fogyasztják a tavaszi Nanakusa-no-sekku fesztiválon. valamint vannak olyanok, akik úgy vélik, a tyúkhúr fogyasztása azért indokolt, mert remek súlycsökkentő szer.
- Égési sérülések
- Kontakt dermatitis
- Pelenkakiütés
- Ekcéma
- Rovarcsípések
- Viszkető bőr
- Pikkelysömör
- Kiütések
- Sebek
- Ízületi fájdalom
Valóban hatásos a tyúkhúr?
A mai napig kevés bizonyíték van arra, hogy a tyúkhúr bármilyen egészségügyi állapotot képes kezelni. Ezzel együtt a tyúkhúr jelentős koncentrációban tartalmaz bioaktív vegyületeket, beleértve a flavonoidokat, fenolsavat, szaponinokat, kumarinokat és terpenoidokat. Az alternatív szakemberek régóta állítják, hogy ezek a vegyületek elég erősek ahhoz, hogy egészségügyi előnyökkel járjanak.
A tyúkhúr jó fogyásra?
Az egyetlen terület, ahol a tyúkhúrt tanulmányozták, az elhízás kezelése. Két tanulmány (ez illetve ez) arról számolt be, hogy az elhízott egerek, akiket négy héten át Stellaria media kivonattal etettek, súlycsökkenést tapasztaltak annak ellenére, hogy magas zsírtartalmú étrendet kaptak. Vélhetően a szaponin felel ezért az eredményért, mely a feltevések szerint nemcsak bőrpuhító hatással, hanem zsírégető hatással is rendelkezik. Bármennyire is ígéretesnek tűnnek az eredmények, a szaponin is azon összetevők egyike, amelyek egészségügyi problémákat vethetnek fel, és az eredményeket is csak állatokon tesztelték eddig, embereken nem biztos, hogy ugyanolyan a hatása.
Mennyire biztonságos a tyúkhúr?
Volt már szó kockázatokról, mit jelent ez, mit mondanak a szakemberek? Helyi alkalmazás esetén a tyúkhúr általában biztonságosnak és jól tolerálhatónak tekinthető, de alakulhatnak ki bizonyos esetben allergiás reakciók, kiütések. A százszorszép családba tartozó növényekre allergiás emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Ezek az allergiás tünetek csak nagyon ritkán súlyosak, és maguktól elmúlnak általában. A nagyobb aggodalom a tyúkhúr szájon át történő fogyasztása esetén merül fel. A csirkefűben található szaponinok és nitrátsók túlzott fogyasztás esetén mérgezési kockázatot jelentenek. Gyengeség, szédülés, hányinger, hányás, hasmenés a gyakori tünetek, ritkán előfordulhatnak izomgörcsök is. Azonban nyugodjon meg mindenki, rendkívül nagy mennyiségű tyúkhúrra van szükség a mérgezéshez!