A tulipánfa a világ egyik leginkább elterjedt növénye, leginkább azért, mert nagyon mutatós, lombkoronája pedig szuper árnyékot ad. Mostani cikkünkben mindent elmondunk nektek a tulipánfáról, annak gondozásáról, neveléséről!
A tulipánfa bemutatása
A tulipánfát sokszor sokan hívják úgy (tévesen), hogy liliomfa, a liliomfa ugyanis nem más, mint a magnólia, a tulipánfa pedig tulipánfa, latin nevén Liriodendron tulipifera. Ez a mesés fa Európában 10-20 méteresre nő meg, de már találkoztunk 50 méteres példánnyal is, azért ez a hatalmas méret ritkaságnak számít idehaza. A növény észak-amerikai fajta, ezeken a területeken haszonnövényként is termesztik, fáját pedig a bútoripar használja fel. Európában leginkább dísznövényként tartjuk számon.
A tulipánfa tulajdonságai
A tulipánfát lenyűgöző lombozata teszi igazán érdekessé. A kifejlett példányok lombkoronája kúpos, piramis alakú, ami a növény idősebb korára egyre inkább kiszélesedik. Nevét valószínűleg tulipán alakú leveleiről kapta, melyek élénk zöldek, ősszel pedig sárgás-aranysárgás színben tündökölnek. Nem elhanyagolhatók a tulipánfa virágai sem, mivel különlegesen szépek, a baj velük csak az, hogy a lombozat felső részéven nyílnak, ezért nehéz őket közelről megtekinteni.
Ezek a mesés virágok leginkább nyár elején nyílnak ki, és csak a fa 7-8 éves korától kezdve. Az ősz beköszöntével az elszíneződött levelei mellett a földre hullanak a tobozszerű termés pikkelyei, látványos szőnyegként borítva be a fa környékét. Termése részben egész ősszel az ágakon marad, így alkalmunk nyílik gyönyörködni bennük a tél beálltáig.
A tulipánfa vásárlása előtti teendők
Tudni kell azt a tényt, hogy a tulipánfa nem egy kisméretű növény, így nem minden kert alkalmas arra, hogy szépen fejlődjön és életben maradjon. A tulipánfa széles koronával rendelkezik, és 10-20 méter magasra nőhet meg. Ebből adódik, hogy nyáron kiváló szolgálatot lát el, ugyanis nagyon nagyméretű árnyékot képes vetni.
A tulipánfa igényei
A tulipánfa nagyon szereti a napos, fényes helyeket, illetve a tápanyagban gazdag, nyirkosabb talajt. Ültetése bármilyen talajtípusú kertbe ajánlott, mert de érdemes a nedvesség, és a tápanyagok pótlásáról gondoskodnunk. Szárazabb talajban a tulipánfa fejlődése lelassulhat, éppen ezért érdemes pótolnunk a hiányzó nedvességet öntözéssel.
A tulipánfa ültetése
A tulipánfa egyáltalán nem szereti az átültetést, nagyon rosszul tolerálja azt, így mindig figyeljünk arra, hogy az első ültetés az utolsó is egyben, tegyük azonnal a végleges helyére! Ültetés előtt készítsük el az ültető gödröt, ami általában két-háromszorosa a földlabdának. A gödörbe szórjunk érett trágyát, vagy komposztot, öntözzük be, majd helyezzük bele a tulipánfát, és temessük be a gödröt. Taposással tömörítsük a talajt, végezetül pedig készítsünk öntözőárkot, hogy a víz ne folyjon el azonnal, majd öntözzük meg fánkat jó alaposan!
A tulipánfa gondozása
Időnként érdemes megmetszenünk a tulipánfánkat, ha szeretnék dekoratív lombkoronát látni. A tavaszi metszést április első heteiben végezhetjük el, de csak akkor, ha már nincsenek fagyok. Ekkor vágjuk le az elfagyott, elhalt, letört ágakat. Nyáron végezzük el az alakító-, formázó metszést, nyár elején vágjuk vissza a túl hosszúra nőtt ágakat. A túl dússá vált lombkoronát is nyáron ritkítsuk, a feleslegesnek ítélt ágakat óvatosan vágjuk le. Metszésen kívül nem sok gondozást igényel a tulipánfa, ha odafigyelünk az öntözésre, akkor nagyon hálás lesz nekünk!