Tuják betegségei elleni védekezés – Megéri?
Eddig a legnagyobb bajt a tetvek és a folyton megjelenő gombabetegségek okozták, ezek ellen is nehéz volt védekezni, ugyanis örökzöld növényről beszélünk, nem pedig gyümölcsfáról, így sokkal kevesebb szer áll a rendelkezésünkre, ráadásul ezek a szerek sem túl hatékonyak sajnos. A sokak által talán ismert Quadris, Amistar vagy Mister gombaölő permetszer megoldást nyújthat a gombabetegségekre, ezt a szert kombinálni kell egy rovarölő szerrel és akkor talán nem marad el a hatás.
A baj az, hogy nem lehet sűrűn permetezni a növényeket ezekkel a szerekkel sem, hiszen többet ártunk akkor, mint használnánk. Az is jó megoldás, hogy folyamatosan tápoldatozzuk a növényeket, nyáron pedig többet öntözzük, de ha nagyon meleg van, akkor sajnos nincs menekvés, a gombabetegség támad könyörtelenül.
Ha meglátjuk az egyik növényen, és azon már nagyon elterjedt, akkor szabaduljunk meg attól a növénytől, ezzel talán meg tudjuk védeni a mellette lévő növényeket. Azonban sajnos,ha tetszik, ha nem, nekem sem tetszik, higgyétek el, de azt kell mondanom, hogy a legjobb megoldás az, hogyha nem ültetünk tuját a kiskertünkbe, rengeteg növény alkalmas sövény kialakítására, amik nem annyira igényesek, de ugyanolyan mutatósak.
Tujaellenség a küszöbön – Boróka-tarkadíszbogár
Pár éve még el kellett utaznunk a horvát tengerparthoz azért, hogy találkozzunk ezzel a rovarral, Budapesten egészen 2012-ig nem láthattunk belőle egy példányt sem. Ezután azonban egyre többet és többet, hihetetlen mértékben elszaporodtak, 2013 tavaszán már több száz példánnyal találkoztak Óbudán. Tudni kell, hogy ez a bogárfaj a meleg időjárási viszonyokat szereti, többek között ezért is jelent meg Hazánkban. Elég volt neki, hogy egy-két tuja kicsit betegeskedett, azonnal lecsapott.
Lárvái a kéreg alatt rágják el a tuja tápanyagellátó háncsszövetét, ezzel a tuja élete véget is ér. A kerttulajdonos a legtöbbször csak azt veszi észre, hogy a tuja elszáradt, nem is sejti, hogy mi okozta a kárt. Ez azért van, mert miután végzett a bogár a növénnyel, el is száll, hogy megkeresse a párját.
Védekezni azért lehetetlen ellenük, mert egyrészt a lárvákat alig lehet észrevenni, az őket elrejtő kéreg nagy védelmet nyújt. Másrészt pedig egy minisztériumi rendelet is védi a bogarakat. 50 000 forintos természetvédelmi értéket tulajdonítottak a bogárnak. Régebben még érthető volt, hiszen ritkaságnak számított, most viszont már kártevőnek. Bár még mindig azt mondom, hogy nem kellene tuját ültetnünk és akkor nem lenne semmi gond velük.