Valaha rengeteg törökfürdő díszelgett Magyarországon, mint az iszlám paradicsom szimbólumai. Bár kevés maradt meg belőlük, néhány helyen még ma is átélhetjük az eredeti, 17. századi fürdőzés élményét.
Törökfürdők Magyarországon
Magyarország termálvizeiben való gazdagsága világviszonylatban is figyelemre méltó, és a törökök is mindig szerették itt eltölteni idejüket. A török hódoltság idején állítólag 75 törökfürdőt emeltek az ország területén, de ma csak 5 működő maradt, közülük is csak három üzemel jelenleg.
A törökök a 16. században másképp tekintettek a fürdőzésre, mint ahogyan azt egy mai budapesti teszi. A fürdésnek rituális jelentőséget tulajdonítottak, és az iszlám előírta a rituális mosakodást az imádkozás előtt és bizonyos események után is. A török fürdők építészeti kialakítása maga is vallási jelentőséget hordozott, és szimbolikusan az univerzumot ábrázolták, a fürdő pedig a paradicsom jelképe volt.
Budapesti Török Fürdők
Király Fürdő (Buda, II. kerület)
Az 1565-ben kezdeményezett Király Fürdőt Arszlán budai pasa építette, majd utódja, Szokoli Musztafa fejezte be. A fürdőnek nincs közvetlen melegvízbázisa, de a törökök távolabb építették, hogy esetleges ostrom esetén is biztosítva legyen a fürdés lehetősége. Sajnálatos módon a fürdő jelenleg lepusztult állapotban van, és a tervezett felújításokat a koronavírus járvány miatt elhalasztották.
Rudas Fürdő (Budapest, Döbrentei tér)
A Rudas Fürdő már a 13. században is itt állt, és Ali budai pasa 1556-ban, majd Szokollu Musztafa átépíttette. A fürdő ma is látogatható, bár a belépő ára magasabb, a hagyományos török fürdő élménye miatt mégis népszerű marad.
Rác Fürdő (Budapest, Tabán)
A Rác Fürdő Budapesten, a Tabánban található. A fürdő kupolacsarnoka a 16. századból származik, a török hódoltság idején épült. A fürdőt 1864 és 1870 között alakították át romantikus, historizáló stílusban Ybl Miklós tervei alapján. Jelenleg zárva tart, de a tervek szerint 2025-ben újranyit majd, miután megkezdik a rekonstrukciót és felújítást.
Irgalmasok Veli Bej Fürdője (Budapest, Árpád fejedelem útja 7)
A Veli Bej fürdője Szokoli Musztafa által építtetett és a török időkből származik. A fürdő ma is látogatható, és a hagyományos török fürdőként tartja fenn magát, több medencével különböző hőfokokon.
Vidéki Török Fürdők
Egri Török Fürdő
Az egri Török Fürdő nyolcszögletű medencéje még a török hódoltság idején épült 1610 és 1617 között, és a medencetér legrégebbi részét képezi. Az évszázadok során a fürdőhöz további részeket építettek hozzá. A kupolát 1980-ban újították fel aranyozott mozaikokkal, és a fürdő ára kedvezőbb a Rudashoz képest.