Minden, amit érdemes tudnod a tökökről - a magok tárolásától egészen a növény neveléséig

Minden, amit érdemes tudnod a tök neveléséről – a magoktól egészen a növény gondozásáig

TK, ZH
hirdetes
Tök fajták

Mikor ültessük el a magokat


Mielőtt belekezdünk az ültetési folyamatba, fontos tisztában lenni vele, mikor is tegyük ezt. Az, hogy mikor helyezzük a földbe a magokat, függ attól, hogy mi a célunk a terméssel.


Ha töklámpást szeretnénk gyártani belőle Halloween-re, ültessünk a kertbe, miután nincs lehetősége fagynak, és a talaj hőmérséklete elérte a 18°C-ot. Vegyük figyelembe, hogy a tök palánták gyorsabban nőnek meleg éghajlaton, mint hidegen. Ez azt jelenti, hogy az ültetés ideje függ attól is, hol lakunk. Tehát, az ország hűvösebb területein érdemes május végén elkezdeni, a melegebbeken pedig várhatunk július közepéig.


Ha fogyasztásra szeretnénk nevelni a növényt, akkor elkezdhetjük beltéren növeszteni a palántákat a területi utolsó fagy előtt 2-3 héttel.


Hogyan ültessük el a magokat


Szabadban


Amikor kintre ültetünk tököt, figyelembe kell vennünk, hogy hihetetlenül nagy helyre van szüksége egy növénynek, amerre tud terjeszkedni. Érdemes hagyni mindegyik palántának 2 négyzetmétert a biztonság kedvéért, így nem lesz probléma belőle.

hirdetes


Ha elérte a talaj hőmérséklete a 18°C-ot, akkor helyezzük a földbe a magokat. Hideg talajban nem fognak csírázni. Halmozzunk egy kis kupac földet a mag felé, ezzel segítjük, hogy a napsütés jobban melegítse. Minél melegebb körülötte a talaj, annál hamarabb kezd hajtani. A kupacban pedig helyezzünk el 3-5 magot körülbelül 2,5 centiméter mélyen.


Amint elkezdenek csírázni, válasszuk ki a kettő legegészségesebbet, a többit pedig távolítsuk el.


Beltéren


Lazán helyezzünk virágföldet egy pohárba vagy edénybe kis lyukakkal vízelvezetésnek. Tegyünk 2-4 magot 2,5 centiméter mélyen a földbe. Locsoljuk meg annyira, hogy nedves legyen a közeg, de ne álljon rajta a víz. Rakjuk a tartót egy melegítő felületre. Amint a magok kicsíráztak, a legerősebb hajtásokat hagyjuk meg, a többit távolítsuk el, majd tegyük fényre (világos ablakhoz vagy speciális izzó alá). Ha rajta hagyjuk a melegítő felületen, gyorsabban fognak nőni a palánták.


Mikor elmúlt a fagy veszélye, költöztessük a palántákat a kertbe. Óvatosan szedjük ki a tartójából, figyeljünk, hogy ne sérüljenek a gyökereik. Ássunk neki egy 3-5 centiméteres gödröt, akkorát, hogy elfedje a növény gyökereit, helyezzük bele, majd töltsük vissza a gödröt. Gyengén nyomkodjuk meg kezünkkel a földet a hajtás körül, hogy összetömörítsük a talajt, majd locsoljuk meg alaposan.

A tök ültetése kifizetődő és jó elfoglaltság. Idén próbáld ki, milyen is tökpalántát nevelni a kertedben.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

17/2006. (II. 28.) FVM rendelet

a szántóföldi növényfajok vetõmagvainak elõállításáról és forgalomba hozataláról... Tovább

takarmánymályva (Malva verticillata L.)

a mályvafélék (Malvaceae) családjához tartozó, fehérjedús takarmánynövény. Sima és... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kertészet Növénytermesztés