Kevés érzés fogható ahhoz, mint amikor az ember jóízűen beleharap az év első, házi termesztésű, finom paradicsomába.
A tojáhéj a paradicsomok megmentője
Hasonlóképpen kevés érzés ér fel azzal, mint amikor a hónapokig dédelgetett és gondozott paradicsomok az aljuktól kezdve elkezdenek megbarnulni, mintha az enyészet enné őket lentről felfelé. Ez a csúcsrothadás, a kertészek egyik legrosszabb rémálma.
Szerencsére amilyen gyakori, olyan egyszerűen meg is lehet előzni. A csúcsrothadást kalciumhiány okozza, tehát nem egy fertőző betegségről van szó. Ez pedig jó hír, ugyanis könnyedén elkerülhető azzal, hogy egy kevés extra kalciumot biztosítasz palántáidnak az átültetéskor. Ezt legegyszerűbben néhány apróra zúzott tojáshéjjal teheted meg, amelyeket az ültető lyukba kell szórni a palánta behelyezése előtt.
Érdemes tehát eltenni a megmaradt tojáshéjakat, például egy egyszerű befőttesüvegbe, vagy akár vissza a kartonba. Ha üvegben tárolod őket, akkor mindig hagyd azt nyitva egy ideig, miután frisseket helyezel bele, hogy kellően kiszáradhassanak (vagy szárítsd ki őket külön). Amikor eljön az átültetés ideje, csak zúzz be belőlük néhányat és önts a port a lyukba. Most pedig jöjjenek a legjobb tippek a paradicsomtermesztéshez!
Három évente egy helyen csak egyszer termessz paradicsomokat
Az ágyások forgatása segít megelőzni a paradicsomokat megtámadó betegségeket, amelyek a talajban várják a következő év ültetését. Valójában a burgonyafélék családjába tartozó többi növényt sem ajánlatos egy helyre ültetni három éven belül – ide tartoznak a paradicsomokon kívül a burgonyák, a padlizsánok, a bell paprikák és egyéb burgonyafélék is.
Ne vidd túlzásba a nitrogénezést
Sok más növénnyel ellentétben a paradicsomok nem igényelnek olyan sok nitrogént. Túladagolásától megéghetnek, vagy dús levélzetet növeszthetnek, minimális mennyiségű (általában semennyi) terméssel. Ha csomagolt talajkeveréket használsz, akkor keress olyat, ami kifejezetten paradicsomoknak készült, és több foszfor van benne, mint nitrogén.
Inkább alulöntözz, mint túl
A paradicsomok nagyon érzékenyek a túlöntözésre, de szerencsére viszonylag kevés nedvességgel is beérik. A víz hiánya arra kényszeríti a paradicsomokat, hogy minden erejükkel azon legyenek, hogy ízletesebb terméseket növesszenek. A napi szintű felületes öntözés helyett alkalmazz mélyöntözést hetente egy vagy két alkalommal (időjárástól függően), hogy a víz a legmélyebbre nyúló gyökerekhez is eljuthasson.
Ne hagyd, hogy a levelek sarassá váljanak
Ha teheted, alkalmazz csepegtető öntözőrendszert paradicsomaid alatt, hogy a víz közvetlenül a talajba jusson el, és ezzel elkerüld, hogy locsoláskor a felcsapódó vizes földdarabkák a palánták levelin kössenek ki. Sok baktérium és fertőző gomba juthat fel így a növényekre. Ha nincs erre lehetőséged, akkor metszd le palántáid legalsó leveleit és szárait, hogy ezekre se csapódhasson fel a talaj öntözéskor.
Csípd le a hajtásokat
Nagyobb, dúsabb palántáid és méretesebb terméseid lesznek, ha lecsíped a fő szár és az arról szétágazó szárak között megjelenő hajtásokat. Néhány paradicsomfajta egész drasztikus metszéseket is képes kibírni életciklusa bizonyos részeiben.