Az első fekete gólya, Tóbiás megérkezett Magyarországra, az eseményről a Gemenc Zrt. számolt be a tegnapi napon. A vándormadár rekordgyorsasággal foglalta el bekamerázott fészkét a Gemenci erdőben.
Tóbiást még 1999-ben, Bogyiszló környékén gyűrűzték meg, ezután 2000-ben azonosították magyarországi fészkétől 2000 kilométerre, Izraelben a gyűrűje alapján, kilenc évvel később, 2009-ben pedig a Jordán folyónál találkoztak vele.
A fekete gólya több mint 13 éve érkezik a bekamerázott fészkébe, ez a hely öt kilométerre van attól a fészektől, ahol kikelt a tojásból. A megérkezése után a Gemenc Zrt. munkatársai elindították a folyamatosan üzemben lévő webkamerát, így bárki képes nyomon követni Tóbiás életét. Kattints ide és nézd meg élőben te is!
A Gemenc Zrt. közleményében az is szerepel, hogy Zoltán, a másik fekete gólya is úton van már hozzánk, ős február 21-én még a Nílus völgyében járt, azóta viszont nem küldött újabb adatot a jeladó. A következő oldalon még több érdekesség vár a Magyarországon élő fekete gólyákról!
A Sió csatorna torkolatánál és a déli országhatár közötti, Duna-menti védett erdőterületeket kedvelik leginkább a fekete gólyák, kora tavasztól késő őszig fészkelnek ezeken a vidékeken. Érdekesség, hogy a gemenci fekete gólya populáció a világ legnagyobb népsűrűségű fekete gólya állománya.
A vándormadarak többsége március 15.-e körül érkezik meg hozzánk, a Gemenci erdőbe, jellemző fészkelő helyeik a tölgy-, kőris-, szil ligeterdők idős, kocsonyás tölgyei, legfőbb táplálékuk a békák, halak, rovarok. A fekete gólyák első utódai május elején látják meg a napvilágot, és július közepén már meg is kezdik a kirepülést, ezt követően egy kevés időt még a fészkelőhely közelében töltenek, majd útra kelnek.
A fekete gólyák leginkább két vonulási útvonalat kedvelnek: a Gibraltári-szoroson illetve a Boszporuszon át vezetőt. Magyarországon jelenleg 380*420 pár fekete gólya fészkel, közülük 40 pár a Gemencben.
Forrás: Fotók: gemenczrt.hu