Építsünk tetőkertet saját kezűleg, elmondjuk, hogy kezdj bele!

Tetőkert építése saját kezűleg

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes

Az emberi leleményesség és a növényi tűrőképesség kombinációja lehetővé teszi a kevesebb termőréteggel bíró helyek beültetését, tetőkertek kialakítását. Napjainkban egyre divatosabbá válik. És most eljött az alkalom arra, hogy megépítsd te is, saját kezűleg, olvasd el szakértőnk remek cikkét és tudd meg, hogyan!!

Hozd létre álmaid tetőkertjét saját kezűleg!

 

Két típust különböztetünk meg:

 

  • intenzív tetőkert: 50-150 cm mély talajrétegen alakítható ki, sok féle növénnyel. Jelentős alátámasztási és fenntartási igénnyel bírnak, alkalmazási lehetőségük korlátozottabb;
  • extenzív tetőkert: sekély rétegen, 10-20cm mély talajrétegen építhető, főleg talajtakaró-, szárazságtűrő növényekkel.

 

Mindkét típus javítja az építmény hőháztartását, javítja a levegő minőségét, hangszigetel.


Ajánlott alkalmazási területek:

 

  • ipari épületek teteje;
  • pincék tetőszerkezete;
  • eonagyobb családi házak teteje.


Lakó épületre telepített tetőkertek létesítése előtt mindenképp szakemberrel kell megvizsgáltatni az épület tetőszerkezetét, állapotát. Lássuk, hogyan építhetjük meg, a következő oldalon elmondom! 

hirdetes
Hozd létre álmaid tetőkertjét saját kezűleg!

 

Építésének menete



Fontos, hogy vízszintes, sík területet hozzunk létre. A tetőt fóliával burkoljuk, úgy, hogy mindenhol takarásban legyen a terület, a fólia terítése után takarjuk védőszövettel, geotextíliával és felületszivárgókkal, ezek gondoskodnak arról, hogy az esővíz a lefolyókhoz jussanak el.


Ezután szűrőszövettel burkoljuk a felületszivárgókat, ez a szövet akadályozza meg a károsodást. A felesleges víz elvezetése érdekében valamennyi anyagrétegnél vágjuk ki a tetőösszefolyók helyét. A lefolyókosarat érdemes kavicssávval körül venni, 20-30 cm szélességben, hogy megvédje a szennyeződésektől.

Burkolás befejeztével töltsük fel a területet termőfölddel, egyenletesen gereblyézzük el, tömörítsük, ügyeljünk a megfelelő szemcseméretre. Fontos, hogy semmi ne zárja a tetőösszefolyókat. Termőréteg terítése végeztével a kilógó fóliaszéleket vágjuk le egyenletesen.  Ezután kezdhetjük el a növények telepítését. A nagyobb növényeket ültessük el először, a legmutatósabb, központi helyekre, ezután ültessük a talajtakaró növényeket, melyekből négyzetméterenként 10-15 darabot telepítsünk. Ültetésnél ügyeljünk arra, hogy a termőközeg fedje a gyökérlabdákat.
 

Ültetés befejeztével alaposan öntözzük meg az egész tetőfelületet.


Tetőkertre telepíthetünk pázsitot is, ebben az esetben fontos a megfelelő fűmag kiválasztása, főleg a szárazságtűrő fűmagokat részesítsük előnyben, mivel kisebb a lehetőség az öntözésre.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nádképű csenkesz (Festuca arundinacea Schreb.)

a —>pázsitfüvek családjába tartozó, a —>réti csenkeszhez hasonló bojtos gyokerű,... Tovább

cinkhiány

főként a választási kortól a 4—5 hónapos korú sertésekben fordul elő, és a bőr... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem