Az emberi leleményesség és a növényi tűrőképesség kombinációja lehetővé teszi a kevesebb termőréteggel bíró helyek beültetését, tetőkertek kialakítását. Napjainkban egyre divatosabbá válik. És most eljött az alkalom arra, hogy megépítsd te is, saját kezűleg, olvasd el szakértőnk remek cikkét és tudd meg, hogyan!!
Két típust különböztetünk meg:
- intenzív tetőkert: 50-150 cm mély talajrétegen alakítható ki, sok féle növénnyel. Jelentős alátámasztási és fenntartási igénnyel bírnak, alkalmazási lehetőségük korlátozottabb;
- extenzív tetőkert: sekély rétegen, 10-20cm mély talajrétegen építhető, főleg talajtakaró-, szárazságtűrő növényekkel.
Mindkét típus javítja az építmény hőháztartását, javítja a levegő minőségét, hangszigetel.
Ajánlott alkalmazási területek:
- ipari épületek teteje;
- pincék tetőszerkezete;
- eonagyobb családi házak teteje.
Lakó épületre telepített tetőkertek létesítése előtt mindenképp szakemberrel kell megvizsgáltatni az épület tetőszerkezetét, állapotát. Lássuk, hogyan építhetjük meg, a következő oldalon elmondom!
Építésének menete
Fontos, hogy vízszintes, sík területet hozzunk létre. A tetőt fóliával burkoljuk, úgy, hogy mindenhol takarásban legyen a terület, a fólia terítése után takarjuk védőszövettel, geotextíliával és felületszivárgókkal, ezek gondoskodnak arról, hogy az esővíz a lefolyókhoz jussanak el.
Ezután szűrőszövettel burkoljuk a felületszivárgókat, ez a szövet akadályozza meg a károsodást. A felesleges víz elvezetése érdekében valamennyi anyagrétegnél vágjuk ki a tetőösszefolyók helyét. A lefolyókosarat érdemes kavicssávval körül venni, 20-30 cm szélességben, hogy megvédje a szennyeződésektől.
Burkolás befejeztével töltsük fel a területet termőfölddel, egyenletesen gereblyézzük el, tömörítsük, ügyeljünk a megfelelő szemcseméretre. Fontos, hogy semmi ne zárja a tetőösszefolyókat. Termőréteg terítése végeztével a kilógó fóliaszéleket vágjuk le egyenletesen. Ezután kezdhetjük el a növények telepítését. A nagyobb növényeket ültessük el először, a legmutatósabb, központi helyekre, ezután ültessük a talajtakaró növényeket, melyekből négyzetméterenként 10-15 darabot telepítsünk. Ültetésnél ügyeljünk arra, hogy a termőközeg fedje a gyökérlabdákat.
Ültetés befejeztével alaposan öntözzük meg az egész tetőfelületet.
Tetőkertre telepíthetünk pázsitot is, ebben az esetben fontos a megfelelő fűmag kiválasztása, főleg a szárazságtűrő fűmagokat részesítsük előnyben, mivel kisebb a lehetőség az öntözésre.