A környezetvédelmi szabályozás változása eredményeként Magyarországon 2005. évtől már egyre több baromfitelepen működik állati tetemégető kisberendezés.
Az égető berendezések baromfi, pulyka, víziszárnyas és sertéstelepeken jól használhatók. Ugyanakkor alkalmazható állatmenhelyeken képződő tetemet, állatkórházak és önkormányzati gyepmesteri telepeken is. A berendezés kialakítása elsősorban kistermetű - max. 100 kg testsúlyú - állatok megsemmisítését teszi lehetővé a legegyszerűbb módon.
A berendezés letelepítése kis helyigényű, a tüzelőanyag tekintetében alkalmazkodik a helyi adottságokhoz. Az égető üzemi kezelése különleges szakértelmet nem igényel.
Állati tetemégető kisberendezések előnyei:
- Üzemeltetése gazdaságos: helyszíni kezelés (égetés), nincs szállítási költség;
- Alacsony építésű a betöltés és a hamu eltávolítása megkönnyítésére;
- Vastag tűzálló réget bélés a jó égetési hatások elérése;
- A berendezések füstgáz utóégetővel rendelkeznek;
- Felhasználható tüzelőanyagok: PB gáz, földgáz, tüzelőolaj;
Az állati hulladékégetés előnyei:
Tanulmányok és tapasztalatok alapján a hulladékégetés költsége nagyon kedvező más megsemmisítéshez képest. Az állati hulladék megsemmisítési költsége kb. 15-25.-Ft között van.
A hulladék szinte a keletkezéssel egyidőben semmisíthető meg. Nincs olyan maradék, ami betegséget terjeszt, vagy a környezetre káros lenne. A berendezés zárt, ezért bűzhatással nem kell számolni. Az adott technológiai környezetben kifejezetten környezetbarát az üzemeltetési mód.
Csak steril fehér hamu és morzsolható csontmaradványok maradnak. Az állati hulladék a beadagolt mennyisége kb. 5%-ra csökken.
A berendezést a 71/2003. (VI.27.) FVM rendelet szerint a területileg illetékes Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás engedélyezi a Környezetvédelmi Felügyelőség, mint szakhatóság bevonásával. A berendezés telepítéséhez a Műszaki és Biztonsági Felügyelet engedélye szükséges.
A berendezések telepítéséhez a hatósági engedélyek egy hónap alatt beszerezhetők.
Enqua Kft.
Forrás: Agrárágazat