Mire van szükség egy terrárium elkészítéséhez?
Első lépés
Válasszunk egy tárolót, amit átalakíthatunk terráriummá. Lehet ez akár egy nagyobb régi, tiszta befőttesüveg vagy akár egy antik üvegváza is. A lényeg, hogy tiszta legyen, és az üveg ne legyen színezett, mert az befolyásolhatja a növény növekedését.
Fontos még persze, hogy elég nagy méretű tárolót használjunk, különösen annak száját tekintve. Ugyan egy parfümös üveg elsőre kreatív ötletnek tűnhet, nehézkes bármit is úgy belehelyezni, hogy ne tegyünk kárt benne. Kezdők számára javasolt legalább akkora tárolót használni, amely szájába kényelmesen belefér a kezünk, hogy könnyedén belehelyezhessük és elrendezhessük a kívánt dolgokat.
Második lépés
Helyezzünk egy vékony kavicsréteget a terrárium aljára. Ezzel egyrészt formálhatjuk a kész elrendezés „domborzatát”, másrészt pedig a vízelvezetészt és a levegőztetést is biztosítja. Minél kisebb terráriumot használunk, annál vékonyabb kavicsrétegre lesz szükségünk. Figyeljünk rá, hogy hagyjunk bőven helyet a növénynek is és hogy később ne tűnjön túlzsúfoltnak a kész terrárium.
Harmadik lépés
Fogjuk a száraz mohát és néhány másodpercre mártsuk vízbe, majd óvatosan facsarjuk ki belőle a vizet, hogy nedves maradjon. Helyezzük ezt a kavicsrétekre, majd egyengessük el úgy, hogy teljesen befedje azt – ez a réteg moha fogja elválasztani a táptalajt a kavicsoktól.
Negyedik lépés
A tölcsér segítségével néhány centi vastagon terítsük be vele a mohát. Az, hogy milyen jellegű táptalajt használunk, a növényeken múlik majd, amik bele kerülnek. Ha mohát szeretnénk ültetni, ahhoz tőzegmoha-keveréket érdemes használni, ami kevésbé hajlamos a penészedésre. Más növények esetén közönséges táptalaj-keverék is megteszi. Minden esetben olvassuk el alaposan a növény címkéjét vásárlás előtt, hogy megtudjuk van-e valamilyen különleges táptalaj-igénye.
Ez a táptalajréteg nem kell, hogy tökéletesen egyenletes legyen – az apró mélyedések és magaslatok karakteresebbé tehetik a terráriumot, de nem érdemes túlzásba esni, hiszen a legtöbb helyre a növénynek lesz szüksége.
Ötödik lépés
Kezdődhet az ültetést. Ha a természetből hozott mohát szeretnénk elültetni, akkor alaposan mossuk át egy kis rovarirtós vízzel. Az ollóval méretre metszhetjük, majd belehelyezhetjük a terráriumba. Magabiztosan nyomjuk bele a földbe, hogy ne szorulhasson be alá a levegő.
Más növények esetén úgy ültessük őket, mintha azt egy kinti kertben tennénk. Lazítsuk meg a gyökereit és helyezzük egy vékony táptalajréteg alá, majd fedjük be még több táptalajjal.
Hatodik lépés
Az átültetett növényeket mindig javasolt rögtön az ültetés után egy kis vízzel ellátni. Tartsuk észben, hogy egy terráriumon nincsenek olyan vízelvezető lyukak, mint egy hétköznapi cserépen – a vízelvezetést a kavicsréteg végzi majd.
Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint elhelyezni terráriumunkat otthonunkban, figyelembe véve természetesen a napfény-igényeit és a feljebb említett tanácsokat. A moha-terráriumok 2-4 hetente egy kis vízpermetet igényelnek csupán, más növények esetén pedig olvassuk el a hozzá tartozó címkét – sose öntözzük túl a növényeket!