A zöldebb takarításra törekedve végül arra a következtetésre jutottunk, hogy a boltban vásárolt tisztítószerek drágábbak, mint amennyit érnek. Ezekkel a természetes padló tisztítókkal azonban rengeteg pénzt spórolhatsz és ráadásul még a környezetet sem fogod szennyezni!
Természetes padlótisztító folyadék készítése
Sétálj végig bármely bevásárló központ takarítószer osztályán, és érezheted a számtalan vegyszer szagát, azokat, amelyekkel be fogod fedni otthonod, és mosod a lefolyókat.
A hagyományos tisztítószerek nemcsak a környezetre és családodra lehetnek károsak, de a kis állatokra is veszélyeseket lehetnek.
Ahelyett, hogy színes csomagolások, díszes szavak és feltűnő reklámok alapján vásárolnánk, készítsek el otthon saját takarítószereinket, és kezdjük el rutinná tenni otthonunk egészségének és tisztaságának megőrzését.
6 házi készítésű padlótisztító a zöld tisztításhoz
Ahhoz, hogy otthonunk számára a legjobb természetes padlótisztítót válasszuk ki, tudni kell, milyen felületeket kell tisztítani.
Fa, csempe, tégla, parafa vagy laminált?
A legjobb módja annak, hogy otthonunk tisztán tartsuk a rendszeres és heti takarítás. Fedezzük fel a számunkra legmegfelelőbb tisztítási rutint, és tartsuk be azt. Addig is nézzünk át hat házilag elkészíthető padlótisztító receptet, amelyekre szükséged lehet az otthonod makulátlan padlóihoz.
Univerzális padlótisztító
Ha vinil, linóleum, laminált vagy csempe padló van otthonodban, mindössze 4 összetevőre van szükséged a csillogó tisztasághoz.
Egy jó alaprecept egy univerzális padlótisztítóhoz a következő:
- 2 csésze meleg víz
- 1/2 csésze ecet
- 1/4 csésze alkohol
- 3 csepp szappan
- 5-10 csepp illóolaj (fenyő, borsmenta, rozmaring, citrom)
Keverd össze az összes hozzávalót egy üveg/kerámia edényben, majd tedd bele egy üveg spray-palackba, és jól rázd fel, mielőtt a padlóra permeteznéd. Azonnal töröld le egy felmosóval.
Bármennyire is szeretjük a kasztíliai szappant, ne keverjük ecettel: ha mégis, akkor több csíkot és kenetet kapunk, mint amennyivel elkezdtük.
Házi készítésű fapadlótisztító
A fapadló minden bizonnyal bírja a terhelést! Idővel gyönyörű patinához vezethet, de csúnyának és nemkívánatosnak is tekinthető bemetszéssel, barázdákkal.
Ha egy jól felszerelt padlóval kezdjük, akkor a tisztán tartása egyszerű lesz, ha elég gyakran söpörjük és töröljük fel.
A recept pedig rendkívül egyszerű, mindössze annyi kell egy természetes keményfa padlótisztítóhoz:
- 2 csésze meleg víz
- 2 evőkanál almaecet
- 2 csepp illóolaj
Ugyanúgy, mint korábban, keverd össze az összes összetevőt egy üveg spray-palackban, és felmosás közben permetezd fel, egyszerre kis részekben, hogy ne hagyd közvetlenül a padlón megszáradni.
Felmosás előtt tedd általános gyakorlattá, hogy először felsöpörd vagy felporszívózd a port/hajt, mielőtt bármilyen oldattal permeteznéd, legyen az házi készítésű vagy sem.
DIY csempe padlótisztító
A csempepadló tiszta állapotban elegánsnak tűnik, de ha nem tisztítjuk megfelelően, gyorsan foltossá válnak a legszembetűnőbb „foltokkal”. Még egy kis szárított víz is káosznak tűnhet rajta. Ezért a csempepadlót gyakran kell tisztítani. Az erős vegyszerek, például a fehérítő károsíthatják a tömítőanyagokat a csempéken, és elszínezhetik a fugát, ha túl sokáig állnak.
Ez a DIY teljesen természetes narancsecet egyszerűen csodálatos:
1. Vágjunk fel citrom-, narancs- vagy limehéjat (csak a héjat!), és töltsük fedővel ellátott üvegedénybe.
2. A héjakat fedjük le fehér ecettel.
3. Hagyjuk őket 3 hétig ülni sötét helyen, amíg az ecet citrus illatú lesz.
4. Szűrjük le a héjakat, töltsük át egy üveg spray-palackba, és használjuk bőségesen minden csempefelületen.
Ahelyett, hogy kidobnánk az ecettel átitatott citrushéjakat, tartsuk meg őket a mosogató tisztítására. Dobd be őket, és forrald fel forrásban lévő vízzel.
Házi készítésű fertőtlenítő padlótisztító
Ha gyerekek és háziállatok tartózkodnak otthon, a takarítás igencsak melóssá válhat. De ez kellemes lehet, feltéve, hogy nincs benne káros vegyszer. Ha hajlamos vagy fertőtleníteni a padlót fehérítővel vagy más durva vegyszerekkel, tudd, hogy vannak olyan természetes megoldások, amelyek valóban működnek.
Padlófertőtlenítő összetevők:
- 1/2 csésze fehér ecet
- 2 csésze forró víz
- 10-15 csepp teafaolaj
- 1 teáskanál mosószóda (opcionális)
Keverd össze az összes összetevőt egy üveg spray-palackban, rázd fel, mielőtt padlóra vagy munkalapra permeteznéd. Ez egy többcélú fertőtlenítőszer, használd bárhol, ahol jónak látod.
Természetes laminált padlótisztító
A padlóburkolatok közül talán ezt a legkönnyebb gondozni. A forró víz gyakran megteszi a hatását, vagy adj hozzá egy kis ecetet az extra tisztító hatás érdekében.
Néha azonban ragadóssá válnak, és minden lépésnél apró csikorgás hallatszik. Emlékszel, hogy soha nem keverjük össze az ecetet és a kasztíliai szappant? Itt is ugyanezt az elvet követjük.
Ehelyett a következőket fogjuk keverni:
- 3 csésze meleg víz
- 3 csepp kasztíliai szappan
- 5 csepp citrus illóolaj
- 2 csepp teafaolaj (elhagyható)
Nyugodtan adj hozzá illóolajokat ehhez a teljesen természetes laminált padlótisztítóhoz, amelyet szívesen szagolnál otthonodban. Végül is ez az egyik legfontosabb dolog a természetes tisztításban – az ezzel járó aromaterápiás kezelés.
Ecetes padlótisztító
Az ecet az egyik legcsodálatosabb természetes alapanyagokból készült anyag. Ha te is megeheted, akkor annál jobb neked és a Földnek is!
Egy környezetbarát padlótisztító készítéséhez mindössze néhány összetevőre lesz szüksége:
- Egy vödör forró víz
- 1/2 csésze ecet
- 1/2 csésze dörzsölő alkohol vagy vodka
- 2 evőkanál biológiailag lebomló mosogatószer
- 10-15 csepp illóolaj (tetszés szerint)
Keverd össze az összes hozzávalót egy vödörben, majd mosd fel vele a padlót. Ha csíkokat látsz, egyszerűen mosd fel újra a padlót forró vízzel, hogy megszabadulj a szappanmaradványoktól.
Ha megtaláltad a tökéletes természetes tisztítási megoldást padlódhoz, válts át a természetes mosási rutinra, hogy leegyszerűsítsd az életed, és zöldebbé tedd a környezeted.