Minden téli kirándulásnak meg van a maga varázsa, főleg ha még hópelyhekkel is elkápráztat minket a természet. Egészen más élmény ebben az időszakban felfedezni a legszebb kilátópontokat és természeti látnivalókat és egészen gyermekien tudunk örülni neki, hogy ropog a hó a lábunk alatt. Az igazi kalandvágyóknak pedig a hideg sem szabhat gátat abban, hogy minél több időt töltsünk a szabad levegőn. De hogyan is túrázzunk okosan a téli hidegben?
Téli kiránduláshoz hasznos tippek
A téli túrázás egészen más világot nyit meg elénk a természetről és a festői tájakban való gyönyörködésnek még a hideg sem szabhat határt. De mielőtt neki vágunk egy-egy téli kirándulásnak érdemes tisztában lenni vele, hogy mire is érdemes figyelni egy téli kirándulás megtervezésekor. Azt az időt, amit a természetben töltünk sosem elvesztegetett, de hogy jobban élvezhessük, az alábbi szempontokra jobb előre felkészülni. Ezek a kirándulási tippek és hasznos tanácsok legtöbbje minden évszakban megállja a helyét, így tavasszal, ősszel vagy nyáron is érdemes ezekkel tisztában lenne, de az biztos, hogy a téli túrázásainkat is megkönnyíti.
Hasznos tippek téli kirándulás tervezéséhez
Sokan csak neki vágunk egy éppen kitalált úti célnak, de sokan hosszas tervezéssel készülünk egy-egy téli túrára. De mit is tervezünk ilyenkor? Hova menjünk, túrázzunk vagy csak egy kis kirándulást szervezzünk? Az előzetes tájékozódás a túrázás előtt nagyon fontos, és ilyenkor a legfontosabb, hogy figyelembe vegyük a saját és a túratársaink fizikai erőnlétét, valamint a napkelte és a napnyugta időpontjait is, hiszen télen sokkal kevesebb ideig süt a nap, kényelmesen viszont egy óra alatt csak 4 kilométert tudunk megtenni. Tájékozódni érdemes a Magyar Természetjáró Szövetség weboldalain keresztül, ahol minden hasznos információt megtalálhatunk a tervezett téli túránkkal kapcsolatban.
Amellet, hogy számontartjuk a nap felkelési is nyugovóra térési idejét érdemes a rászámolnunk a túra időtartamára legalább 1-1,5 órát, ami a kisebb megállókat, az ebédszünetet és étkezéseket, valamint a fotózásokat és magát a kiélvezhetőséget tartalmazza.
A téli és az őszi szezonban érdemes még a vadászati idényről is tájékozódni, hogy tudjuk mely területek esnek bele pontosan a vadászterülethez.
Mindig tájékozódjunk az időjárási körülményekről
Talán a túrázás és kirándulás legfontosabb előzetes felkészülési velejárója, hogy mindig tisztában legyünk az adott időjárási körülményekkel. Egy hosszabb túra esetén mindig érdemes korán útnak indulni, napfelkeltekor, hogy napnyugtáig biztosan végezzünk.
Mind a szintemelkedésről, mind a talajviszonyokról is érdemes tudni, és készüljünk fel, ha esetleg hóolvadás után, sár lesz mindenhol. Télen leginkább fagyott a talaj, így érdemes olyan cipőt választani, ami nem csúszik, ez megfelelő lehet eső esetén is.
Offline térképek
Érdemes lehet telefonunkra offline térképet is letölteni, hiszen sokesetben előfordulhat, hogy az erdőben nincsen térerő. A túraútvonalak a Google térképen nincsenek jelölve, így ezt nem érdemes követni, viszont egy másik ingyenes alkalmazás is létezik, amely a túraútvonalakat is mutatja, ez a Locus, de hasznos lehet még a Természetjáró és a Mapy.cz applikációk letöltése is.
Tippek a téli túrafelszereléshez
Ha belekezdenénk a komolyabb túrázásba, akkor sem szükséges a fél boltot hozzá felvásárolnunk, és nem kell felesleges kiadásokba vernünk magunkat. Ami viszont jól jön főleg a téli és a hidegebb napokon a túrázáshoz, az egy jó és kényelmes bakancs, amely vízálló és jól tartja a bokát, a legjobb pedig ha sár és hó ellen még kamislával is el van látva.
Figyeljünk oda, hogy olyan zoknit válasszunk, ami nem csúszkál összevissza a cipőnkben, és nem dörzsöli a lábunkat, és érdemes vastagabb, akár két zoknit is felvenni. Szükség esetére midnig legyen nálad egy plusz zokni.
Téli túráknál ne felejtsük el a megfelelő aláöltözetet sem, az hogy hány réteg már az egyéni hőérzettől függ. A felsőruházatod legyen inkább több rétegű, ugyanis azt könnyebben le tudod venni, ha meleged van. Egy vékony pamut hosszúujjú, polár pulcsi és rá egy vízhatlan kabát (kapucnis, hogy eső ellen védjen) télre teljesen elegendő. Esetleg vegyél fel egy derékmelegítőt, hogy ne fázzon meg a hátad.
Fontos, hogy a táskánkból sose hiányozzon valamilyen melegital egy termoszban, hogy meg megállva, gyönyörködve a természetben felmelegítsen minket néhány korty meleg tea vagy forró kávé, emellett a vízről és az élelemről se feledkezzünk meg!