Hogyan neveljünk téli mogyorót magról?
Elméletileg a mogyoró úgy is szaporítható, hogy a virágok gyümölcseként visszamaradt magkapszulákból összegyűjtjük a magokat. A kapszula minden sejtjében két kis mag található. Ezek azonban lassan növekvő növények, amelyek magról ültetve több évbe telik, míg virágzó cserjékké érnek. Ezenkívül a magról való szaporítás meglehetősen nehéz, mivel a magvak több hónapon át váltakozó hideg és meleg rétegződést igényelnek a csírázáshoz és kihajtáshoz. Így a vetőmagszaporítást ritkán végzik amatőrök.
Cserepes és átültethető téli mogyoró palánták
A téli mogyoró egy meglehetősen terebélyes cserje, amely nem kimondottan cserepesnövény, bár így is lehet termeszteni. Elegendő egy nagy, jó vízelvezető edény, amelyet tőzeg alapú szabványos virágcserepes keverékkel töltenek meg. Javasoljuk, hogy a cserepes keveréket extra komposzttal kiegészítsék. De ne feledd, hogy a konténerben termesztett cserjék védett helyet igényelhetnek télen, mivel a gyökerek jobban ki vannak téve a hideg okozta károknak, mint a talajba ültetve. Ezenkívül a konténerben termesztett cserjék mindig több öntözést és etetést igényelnek. Ezek lassan növekvő növények, amelyek nem igényelnek gyakori átültetést.
A mogyoró áttelelés
A téli mogyoró részesülhet némi téli védelemben, például vastag talajtakaróréteg formájában a gyökérzónán, valamint egy zsákvászon vagy rácsos szita formájában, amely megakadályozza az erős szelek behatolását.
A mogyoró gyakori kártevői és növényi betegségei
A téli mogyorónak nincs komoly kártevő- és betegségproblémája.
Hogyan virágoztassuk ki a téli mogyorót?
Ez a növény általában könnyen virágzik késő télen és kora tavasszal, feltéve, hogy termékeny, jó vízelvezetésű, savas pH-jú talajban nő. A növény még egy második, kisebb virágpírt is hozhat ősszel. A virágzás elmulasztása több okból is előfordulhat:
• A túl kevés napsütés, például amikor a környező fák felnőnek, és túl sok árnyékot vetnek, azt okozhatja, hogy a cserje visszatartja a virágzást; a környező fák gondos metszése visszaállíthatja a napfényt.
• A rosszul időzített téli fagy néhány évben elpusztíthatja a virágbimbókat és tönkreteheti a kijelzőt, de a fa a következő évben visszatér a normál mintázatához.
• Előfordulhat, hogy egy fiatal cserje még nem elég érett a virágzáshoz. Nem ritka, hogy egy téli mogyorónak három évbe telhet, mire virágozni kezd. Ne feledje, hogy ezek lassan növekvő cserjék, ezért legyen türelmes, amikor érnek.
Gyakori problémák a téli mogyoróval
Noha nagyrészt mentesek a kártevőktől és betegségektől, a boglárka téli mogyorócserjéknek van néhány közös kulturális problémájuk:
A cserje összeszakad a hó alatt
A téli mogyoró meglehetősen gyenge, törékeny növény, amely gyakran összeesik erős havazás alatt, és a szárak néha a talaj szintjén pattannak le. Előzzük meg ezt úgy, hogy minden nagyobb havazás után lerázzuk a cserjét a hótól, hogy megakadályozzuk a súly felhalmozódását.
Leégett levélmargók
Ahol a mogyoró levelei látszólag égett vagy kiszáradt szélűek, ez általában azért van, mert a növény túl sok szelet és kemény napsütést tapasztalt. A tünet azért jelentkezik, mert a növény nem képes olyan gyorsan pótolni a levélnedvességet, mint amennyire kipárolódik. Győződj meg arról, hogy a növény különösen jól öntözött szeles, napos időben; egy vastag talajtakaróréteg segíthet megőrizni a talaj nedvességét.
A hidegebb régiókban a téli mogyorónak szüksége lehet némi menedékre a kemény téli szél ellen.
Sárga Levelek
A levelek sárgulása gyakran a klorózis jele – egy olyan állapot, amikor a növény nem tud elegendő klorofillt termelni. A mogyoró esetében ez leggyakrabban azért fordul elő, mert a talaj túl lúgos, ami miatt a növény nem tudja felvenni a megfelelő talajtápanyagokat. A talaj pH-értékének növelése vagy savanyító műtrágyával való táplálása gyakran megoldja a problémát.