Minden tavasszal ellepnek minket az olvasói levelek, mindenki arra kíváncsi, hogy mikor lehet végre kitenni az átteleltetett növényeket a szabadba. Ezzel a cikkel az a célom, hogy mindenki választ kapjon a kérdéseire!
A túl korán kihelyezett növények
Nagyon-nagyon sok kertbarát türelmetlen, ami részben érthető, hiszen nagyon unjuk a téli szürkeséget, szeretnénk minél hamarabb feldobni környezetünket. Az enyhe márciusi-áprilisi napok viszont megtévesztők, a túl korán teleltetésből a szabadba kihelyezett növények óriási károkat szenvedhetnek. Szerencsére sokan tanulnak az előző évben elkövetett hibából, de a tapasztalat azt mutatja, hogy sokan vagányságból vagy nem tudom milyen okból, nem foglalkoznak a szakemberekkel és megölik a növényeiket. Érdemes türelmesnek lennünk, egész télen féltettük, védtük, óvtuk a szépségeinket, egy-két hetet kibírhatnánk igazán annak érdekében, hogy ismét egész évben gyönyörködhessünk a növényeinkben.
A fokozatosság és az odafigyelés kulcskérdés lehet
A fokozatosság elvét érdemes szem előtt tartanunk, hiszen egyik növény sem szereti az óriási különbségeket – éppen ezért nem érdemes azonnal kitennünk a növényeket. Jobb megoldást jelent, ha a fényre és friss levegőre szomjazó növényeinket a melegebb napok alkalmával kivisszük a szabadba, először csak pár órára, később akár egész napra, estére viszont mindig visszavisszük őket. Nem egyszerű feladat, főleg, ha sok növényünk van – pár kisebb méretű növény esetén viszont könnyedén kivitelezhetjük.
Minden növény más igényű
Fontos tudni, hogy minden növény más igényű, tehát nem tehetjük ki mindet ugyanabban az időpontban. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 5 Celsius fok felett van és éjszaka nem megy 0 Celsius alá, akkor biztonsággal kihelyezhetjük a szabadba a Földközi-tenger vidékének növényeit. Ilyen például a füge, a leander, az olajfa, a babér, a kamélia, muskátli, vagy a különböző pálmák. Figyelnünk kell a hőmérsékletre még mindig, ha fagyokra kell számítani, akkor érdemes takarnunk a növényeket.
A trópusi vagy érzékeny levelekkel rendelkező növényeket akkor lehet kitennünk, ha a hőmérséklet tartósan 10 Celsius fok fölött van. Példanövények: angyaltrombita, hibiszkusz, citromfa, tölcsérjázmin, bougainvillea.
Tavaszi teendők a teleltetés után
Tavasszal érdemes eltávolítanunk az idős, beteg, gyenge hajtásokat, vissza is metszhetjük őket, hogy a koronákat szellősebbé tegyük. Ekkor érdemes elvégezni az átültetést is, ha ezeket megtettük, helyezzük félárnyékos, árnyékos, szélvédett helyre. 4-5 nap után áttehetjük a végleges helyre, fokozhatjuk az öntözést és megkezdhetjük a tápoldatozást is.