Növények kihelyezése tavasszal - Mikor történjen meg a teleltetett növények kivitele?

Mikor tehetjük ki a teleltetett növényeket? Szakértőnk válaszol!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Minden tavasszal ellepnek minket az olvasói levelek, mindenki arra kíváncsi, hogy mikor lehet végre kitenni az átteleltetett növényeket a szabadba. Ezzel a cikkel az a célom, hogy mindenki választ kapjon a kérdéseire! 

Mikor tegyük ki az átteleltetett növényeket?

A túl korán kihelyezett növények

Nagyon-nagyon sok kertbarát türelmetlen, ami részben érthető, hiszen nagyon unjuk a téli szürkeséget, szeretnénk minél hamarabb feldobni környezetünket. Az enyhe márciusi-áprilisi napok viszont megtévesztők, a túl korán teleltetésből a szabadba kihelyezett növények óriási károkat szenvedhetnek. Szerencsére sokan tanulnak az előző évben elkövetett hibából, de a tapasztalat azt mutatja, hogy sokan vagányságból vagy nem tudom milyen okból, nem foglalkoznak a szakemberekkel és megölik a növényeiket. Érdemes türelmesnek lennünk, egész télen féltettük, védtük, óvtuk a szépségeinket, egy-két hetet kibírhatnánk igazán annak érdekében, hogy ismét egész évben gyönyörködhessünk a növényeinkben.

A fokozatosság és az odafigyelés kulcskérdés lehet

A fokozatosság elvét érdemes szem előtt tartanunk, hiszen egyik növény sem szereti az óriási különbségeket – éppen ezért nem érdemes azonnal kitennünk a növényeket. Jobb megoldást jelent, ha a fényre és friss levegőre szomjazó növényeinket a melegebb napok alkalmával kivisszük a szabadba, először csak pár órára, később akár egész napra, estére viszont mindig visszavisszük őket. Nem egyszerű feladat, főleg, ha sok növényünk van – pár kisebb méretű növény esetén viszont könnyedén kivitelezhetjük. 

hirdetes

Minden növény más igényű

Fontos tudni, hogy minden növény más igényű, tehát nem tehetjük ki mindet ugyanabban az időpontban. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 5 Celsius fok felett van és éjszaka nem megy 0 Celsius alá, akkor biztonsággal kihelyezhetjük a szabadba a Földközi-tenger vidékének növényeit. Ilyen például a füge, a leander, az olajfa, a babér, a kamélia, muskátli, vagy a különböző pálmák. Figyelnünk kell a hőmérsékletre még mindig, ha fagyokra kell számítani, akkor érdemes takarnunk a növényeket. 

A trópusi vagy érzékeny levelekkel rendelkező növényeket akkor lehet kitennünk, ha a hőmérséklet tartósan 10 Celsius fok fölött van. Példanövények: angyaltrombita, hibiszkusz, citromfa, tölcsérjázmin, bougainvillea.

Tavaszi teendők a teleltetés után

Tavasszal érdemes eltávolítanunk az idős, beteg, gyenge hajtásokat, vissza is metszhetjük őket, hogy a koronákat szellősebbé tegyük. Ekkor érdemes elvégezni az átültetést is, ha ezeket megtettük, helyezzük félárnyékos, árnyékos, szélvédett helyre. 4-5 nap után áttehetjük a végleges helyre, fokozhatjuk az öntözést és megkezdhetjük a tápoldatozást is.  

babylass képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

előzetesen elismert nemesített fajta (EE)

a kisparcellás kísérletekben az eddig minősítetteket felülmúló, a vele versenybe állított... Tovább

lapályrét

mély fekvésű, televényes talajon települt —>rét. Ha nem vizenyős, rendszerint jó... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem