A kelkáposzta sem sok figyelmet igénylő növény, és erős hidegtűrő képességgel rendelkezik. Hidegebb éghajlatokon már beltéren elkezdhetjük nevelgetni, és 4 héttel a fagymentes időjárás előtt átültethetjük a kertünkbe. Kezdjük el leszedni leveleit, amint eléri a 20 centiméteres magasságot.
Karalábé
Mint a káposzták családjának egyik leggyorsabban növekvő tagja, a karalábé már 45 napon belül meg is érik. Kibírja a nagy fagyokat, a hideg területeken ültessük kora tavasz vagy őszi terménynek, melegebbeken pedig át is telel.
Kerti saláta
Ültessük ezeket a növényeket a többi hidegtűrő zöldséggel együtt, és 30 nap múlva meg is adja a tökéletes saláta alapot vacsoránkhoz. 2-4°C-on már csírázik, szabadban el is kezdhetjük termeszteni kora tavasszal vagy ősz közepén.
Hagyma
Az egyik legkedveltebb téli zöldség. A legtöbb fajta kibírja még a -7°C-os hideget is. A magoktól kezdve hosszú idő, körülbelül 175 nap, mire elfogadható hagymafejeket kapunk, viszont, ha hamarabb szeretnénk csemegézni belőle, szedjük le zöldhagymaként a szárát.
Borsó
Ez a növény kibírja a fagyot és a hűvös időt, ellenben a forró nyári meleget már nem. Elvethetjük a magokat, amint munkálhatóvá válik a föld tavasszal, ezután 60-70 napot kell várni a kész termésre. Kiváló levesbe, főzelékhez és köretnek is.
Retek
5 héten belül már szedhető is, az egyik leggyorsabban termő hidegtűrő zöldség. Alkalmazkodó növény, ugyanis 4-29°C-on már csírázik, de a -4°C-ot is átvészeli rövid ideig. Előszeretettel fogyasztják rendkívül magas C-vitamin tartalma miatt.
Spenót
A tavaszi hosszabbodó nappalok zárásra késztetik ezt a növényt, ezért egy kimondottan őszi kertészkedéshez való zöldségről van szó. Fagytűrő képessége igen magas, átvészeli a -6°C-os hideget is. Fogyaszthatjuk nyersen salátákban a friss, fiatal, élénkzöld leveleket, vagy az öregebbekből készíthetünk spenótfőzeléket – mindkét esetben érdemes termesztésével foglalkozni.