Tejtermelő tehenek takarmányozásáról szubjektíven

Szaktanácsadóként tevékenykedve több év után nagyon sok olyan tapasztalatra tehet szert az ember, amelynek tanulságai hasznosak a gyakorló szakemberek és a kisebb tehénlétszámmal foglalkozó gazdák számára is. Egy ilyen terjedelmű cikkben a cél nem a tudományos alapossággal feltárt okok és megoldások ismertetése lehet, sokkal inkább a figyelem ráirányítása néhány gyakran előforduló hibára. Ezek a hibák végül mindig forintosítható veszteségeket okoznak a telepmérettől függetlenül. A jövő évtől csatlakozunk az EU-hoz. Át kell vennünk az ott hatályos szabályozásokat - ezek nagyrészt már ma is érvényesek Magyarországon, - amelyek az állatvédelemre, állatjólétre és az állati termékek minőségére vonatkoznak. A különböző takarmányozási botrányok (kergemarha kór, dioxin tartalmú-, és hormonokkal kezelt takarmányok) mellett számos járvány (száj és körömfájás, sertéspestis, madárinfluenza stb.) késztette az Európai Unió hatóságait, hogy szigorú szabályokkal védjék a fogyasztókat. Bele kell törődnie minden állattartónak - takarmánygyártónak - hogy, együtt kell élnünk ezekkel az előírásokkal még akkor is, ha többlet költséget, adminisztrációt és munkát okoznak.
Szaktanácsadóként tevékenykedve több év után nagyon sok olyan tapasztalatra tehet szert az ember, amelynek tanulságai hasznosak a gyakorló szakemberek és a kisebb tehénlétszámmal foglalkozó gazdák számára is. Egy ilyen terjedelmű cikkben a cél nem a tudományos alapossággal feltárt okok és megoldások ismertetése lehet, sokkal inkább a figyelem ráirányítása néhány gyakran előforduló hibára. Ezek a hibák végül mindig forintosítható veszteségeket okoznak a telepmérettől függetlenül.
A jövő évtől csatlakozunk az EU-hoz. Át kell vennünk az ott hatályos szabályozásokat - ezek nagyrészt már ma is érvényesek Magyarországon, - amelyek az állatvédelemre, állatjólétre és az állati termékek minőségére vonatkoznak. A különböző takarmányozási botrányok (kergemarha kór, dioxin tartalmú-, és hormonokkal kezelt takarmányok) mellett számos járvány (száj és körömfájás, sertéspestis, madárinfluenza stb.) késztette az Európai Unió hatóságait, hogy szigorú szabályokkal védjék a fogyasztókat. Bele kell törődnie minden állattartónak - takarmánygyártónak - hogy, együtt kell élnünk ezekkel az előírásokkal még akkor is, ha többlet költséget, adminisztrációt és munkát okoznak.
Takarmányozással is összefüggő előírás, hogy a jövő évtől tejnek csak az extra minőségi kategóriába tartozó tejet ismerik el, ezt vásárolja fel a tejipar. Látható az 1. ábrából, hogy eszerint a megtermelt tej 19%-a 2004-től már nem kerülhet emberi fogyasztásra.(Az értékek hónapról hónapra változnak, nyáron magasabb, télen általában alacsonyabbak. Az itt látható adatok 2001. év átlagát mutatják.) Nem csak az át nem vett tej árbevétel kiesése fog jelentős veszteséget okozni, hanem a selejt tej megsemmisítésének a plusz költségét is a termelőnek kell viselnie. Nem tesznek különbséget kis és nagyüzem között! Minden kisüzemnek is meg kell oldania a közvetlen hűtőre fejést, megakadályozandó a csíraszám emelkedését. Jelentős problémát okoz jelenleg is a szomatikus sejtszám 400.000/ml alatt tartása. A tej egyéb beltartalmi értékei közül leggyakrabban az alacsony tejfehérje % miatt vonnak le az átvételi árból.